Çavuşoğlu: Dünyanın terör konusunda samimi davranmasını bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın terör saldırılarında samimi davranmadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Ankara’da terör oldu tamam taziyeler ve üzüntüler geliyor ama Paris’te olduğu zaman herkes Paris’e koşuyor.

banner311
Çavuşoğlu: Dünyanın terör konusunda samimi davranmasını bekliyoruz

Dolayısıyla sana terör saldırısı olduğu zaman ‘üzülüyoruz tamam eyvallah ama bana olduğu zaman herkes koşmalı ve sahip çıkmalı. Bu anlayış bir kere teröre hizmet ediyor. Terör nerede olursa olsun her türlüsüne ve o ülkeye yönelik dayanışmada da samimiyeti göstermemiz lazım.” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki binasında ‘Dış Politikada Neler Oluyor’ konulu toplantıya katıldı. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Çavuşoğlu, “Terörle mücadelede ne kadar haklı olduğumuz bir kere daha ortaya çıkmıştır. Ama terör örgütleri ile ayrım yapmadan her türlüsü ile mücadeleyi yapmamız gerekiyor. Bizim için DAİŞ ne ise El-Nusra, PKK, DHKP-C ve YPG de aynıdır. Ama şunu bilsinler terör bizi sindiremez. Terörü temizlemek için tüm şehirlerde mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın terör konusunda samimi davranmasını bekliyoruz.” diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Ankara’da terör oldu tamam taziyeler ve üzüntüler geliyor ama Paris’te olduğu zaman herkes Paris’e koşuyor. Yine İstanbul’da terör saldırısı oldu ve Almanvatandaşları hayatını kaybetti. Ama bu saldırı başka bir yerde olsaydı yine oraya koşuldu. Dolayısıyla sana terör saldırısı olduğu zaman ‘üzülüyoruz tamam eyvallah ama bana olduğu zaman herkes koşmalı ve sahip çıkmalı’ bu anlayış bir kere teröre hizmet ediyor.Terör nerede olursa olsun terörün her türlüsüne ve o ülkeye yönelik dayanışmada da samimiyeti göstermemiz lazım. İşte ‘Paris’e saldırdı bunlar cihatçı, Ankara’ya saldırıldı bunlar Marksist, seküler ideolojiye sahip dolayısıyla fazla zararlı değil’ bu anlayış doğru değil. Suriye’deki anlayışta bu. Suriye’de de terör örgütlerine bu açıdan bakılıyor.” 

Terör için Türkiye’ye uçak gönderen bütün devletlere yardımcı olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Nasıl Fıransız, İngiliz ve Almanlara açtıysak Suudi Arabistan’dan da gelecek uçaklara da açıyoruz. Şimdi bu ülkelerden uçak geldiği zaman tamam. Neden SuudiArabistan’dan uçak geliyor? deniliyor. Suudi de ortak düşmanımız olan terör örgütü ile mücadele ediyor. Bunun için uçak gönderiyor. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?” diye konuştu.

İş adamlarına yurt dışında yatırım yapmaları için çağrıda bulunan Çavuşoğlu, “Bakü Tiflis Kars Demiryolunu hayata geçireceğiz. Böylece ticaretin önündeki engellerden de bir tanesini ortadan kaldıracağız. Azerbaycan özellikle petrol fiyatlarının düşmesinden sonra ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev tedbirler aldı. Aynı zamanda da Gürcistan’da ekonomiyi canlandırıyor. Her iki ülkede de meydana gelen ekonomik gelişmeler iş adamlarımız için çok büyük fırsatlar sunuyor. Bunları değerlendirmenizi sizden rica ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 13:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.