PIN kodlu kimlik dağıtımı başlıyor

Çipli yeni kimlik kartlarının dağıtımına yarın başlanıyor. Yeni kimliklerde güvenlik için PIN kodu sistemi uygulanacak. Yeni kimlik kartları, biyometrik fotoğrafla birlikte nüfus müdürlüklerinden internet üzerinden randevu ile alınabilecek.

banner311
PIN kodlu kimlik dağıtımı başlıyor

Vatandaş yeni çipli kimliğini PİN kodu ile doğrulayacak. Dağıtım Kırıkkale’den başlayacak. Biyometrik fotoğraf kullanılacak. Başvuru internetten de yapılabilecek.

Çipli yeni kimlik kartlarının dağıtımı yarın başlıyor. Yeni kimliklerde vatandaşın kimlik sahibi olduğunu doğrulaması için PIN kodu sistemi uygulanacak. Kimlik kartlarının kişiselleştirme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu kampüste bu amaç için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Dijital güvenlik tedbirleriyle donatılan merkezde, binanın tüm dış cephesinde de manyetik koruma özelliğine sahip malzemeler kullanıldı. Mevcut nüfus cüzdanını kimlik kartıyla değiştirmek isteyen vatandaşlar, başvurularını ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yapabilecek. Vatandaşlar, başvuru işlemleri için internet ya da çağrı merkezi üzerinden önceden randevu alabilecek. Vatandaşların başvuru sırasında yanlarında biyometrik fotoğraf getirmeleri yeterli olacak. Biyometrik fotoğrafın sahip olması gereken özellikler konusunda ülke genelinde tüm fotoğrafçılar bilgilendirildi. Fotoğrafın sahip olması gereken özellikler konusunda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün internet sayfası üzerinden de bilgiye ulaşılabilecek.

Kimlik nasıl alınacak?

Vatandaşlar, alınan önlemler ve sistem tercihleriyle nüfus müdürlüklerinde kısa sürede başvurularını tamamlayabilecek. Başvuru sırasında kişiye PİN zarfı verilecek. Zarf içerisinde kartla birlikte kullanılacak PİN ve PUK bilgileri yer alacak. Biyometrik verilerin alınması ve pin zarfının verilmesiyle vatandaşların nüfus müdürlüğündeki işi bitecek. Kimlik kartı, vatandaşlara başvuru sırasında bildirdiği adres aracılığıyla ulaştırılacak ve kart kişinin kendisine veya onayladığı kişilere teslim edilebilecek. Sistemin performansı yapılan simülasyonlarla test edildi. 14 Mart’ta Kırıkkale’de başlayacak pilot uygulama, sistemin işleyişi açısından belirleyici olacak. Gezici Kayıt Terminali adlı taşınabilir cihazla hastalara, yaşlılara, engellilere hizmet verilebilecek. Çalışmalar kapsamında personelin eğitimine de özel önem verildi. Vatandaşların işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik iletişim teknikleri ve teknoloji kullanımı konuları, eğitimlerin ana unsurunu oluşturdu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 10:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.