600 milletvekili ne yapacak?

Milliyet yazarı Melih Aşık "Kararname Cumhurbaşkanı’nın tek imzasıyla çıkıyor ve Meclis’e uğramadan yürürlüğe giriyor." diye yazdı.

600 milletvekili ne yapacak?

Bu durumda akıllara "600 milletvekili ne yapacak?"  sorusu gelmesi kadar doğal bir durum olamaz. Şuan için bu sorunun cevabı yok gibi. Şimdilik vekiller meclise uğramadan mis gibi maaşlarını alacak, bölgelerine gidecek, bol bol resim çektirip, "yan gel osman" oynayacak.

Yeni sistemde en çok çalışan Recep Tayyip Erdoğan olacak. Ne diyelim kendi istedi.

Melih Aşık'ın yazısındaki ilgili kısım şu şekilde;

"Yeni dönemde Türkiye büyük ölçüde Cumhurbaşkanlığı kararnameleri CBK ile yönetilecek... Getirilen hüküm şöyle:

“Cumhurbaşkanı yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir.”

/* */

Bunun bir istisnası var:

Cumhurbaşkanı “Temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle siyasi haklar ve ödevler” alanında kararname çıkartamaz.

Değerli Hukukçu Hikmet Sami Türk “Anayasa’ya Aykırı Anayasa Değişiklikleri” adlı kitabında pek tartışılmayan bir noktaya dikkati çekiyor.

Anayasa’nın ikinci kısmında yer alan “Sosyal ve ekonomik haklar ve ödevler”istisna olarak sayılmadığına göre Cumhurbaşkanı bu alanlarda da kararname çıkarabilecektir. “Ailenin korunması ve çocuk hakları”, Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi”, “Çalışma ve sözleşme hürriyeti”, “Toplu iş sözleşmesi grev hakkı ve lokavt”, ”Sağlık çevre ve konut” “Gençlik ve spor”, “Sosyal güvenlik hakları”, “Sanatın ve sanatçının korunması” vs. Cumhurbaşkanı’nın kararname yetkisi içine giriyor.

Kararname Cumhurbaşkanı’nın tek imzasıyla çıkıyor ve Meclis’e uğramadan yürürlüğe giriyor.

Kararnamelerin Anayasa’ya aykırılığı halinde AKP ve CHP ile 120 milletvekili imza toplayarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Ancak oradan ne kadar sürede, ne karar çıkar? Meçhul...

Yeni dönemde Cumhurbaşkanı’nın tek imzası kanun hükmünde oluyor, Meclis’in ne itiraz, ne soru sorma yetkisi bulunuyor..."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 13:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADNAN UÇAR
ADNAN UÇAR - 3 yıl Önce

Ayağa kalkıp,şak şak yapacaklar.işleride zor,o parayı fazlasıyla hakediyorlar!!!!!

Ayla ÜLKÜ
Ayla ÜLKÜ - 3 yıl Önce

Böyle yönetim şekli ileri ülkelerde yok. Parlemeonto ne iş yapacak. Boşuna maaş ödenecek. Olmadı. Çağdaş yönetim şeklinden uzaklaştık. Butün olumsuzluklar bir kişinin. 24 kişi öldü. Sorumlusu RTE Her olumsuzluk bir kişinin üzerinde. Böyle bir yükü hiç kimse istemez.