AK Parti'li vekil açıkladı! “Öcalan'la görüşme meselesi uzun zamandır devam ediyor”

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatıyla görüşmesinin ardından yaşanan tartışmalar sonrasında AK Parti milletvekili Hüseyin Yayman'dan itiraf gibi bir açıklama geldi.

AK Parti'li vekil açıkladı! “Öcalan'la görüşme meselesi  uzun zamandır devam ediyor”

Yayman TBMM'de yaptığı konuşmada "İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan’la görüşme meselesi uzun zamandır devam ediyor." dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün HDP’nin devam eden açlık grevleri ve İmralı’daki tecritin kaldırılması konusunda verdiği önergenin görüşmelerinde çözüm süreci döneminde akil insanlar heyetinde yer alan AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın yaptığı konuşma dikkat çekti.

"Uzun zamandır devam ediyor"

AKP’li Yayman, genel kurul kürsüsünden yaptığı konuşmada, “Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki değerli arkadaşlar, İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan’la görüşme meselesi uzun zamandır devam ediyor. Burada, Abdullah Öcalan’ın zaman zaman, kendi talebiyle, avukatlarıyla görüşmek yerine ailesiyle görüşme talebinin olduğunu biliyoruz, zaman zaman avukatlarıyla görüşme var, ama ‘sekiz yıldır görüşme yoktur’ ifadesi doğru değildir. Bunları siz de biliyorsunuz ve bu konuda hükümetimizin sürekli teması var, arayışları var, bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar var” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin daha önce Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesine kesin bir dille karşı çıkmasına rağmen geçen hafta gazetecilerle yaptığı görüşmede “Bana sorarsanız Öcalan avukatlarıyla görüşsün” demişti. Bahçeli’nin görüşme konusundaki tavır değişikliği Cumhur İttifakı’nın İstanbul’daki Kürt kökenli seçmene yönelik bir hamle olarak değerlendirildi. 

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Bahçeli'nin açıklamasına destek verdiklerini belirtirken, CHP ve İyi Parti'yi eleştirip, "Öcalan avukatlarıyla görüşebilmeli cümlesini kurmak bu kadar mı zor? Siz muhalefet partisisiniz, iktidarın keyfi ve hukuk dışı uygulamalarına itiraz etmeyecekseniz, neye itiraz edeceksiniz? Muhalefet partilerinin de hukuka, hükümlü haklarına sahip çıkma konusunda aynı cesareti göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz." demişti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
IYI parti Çubuk
IYI parti Çubuk - 2 ay Önce

ihanet kanlarına işlemiş soysuzların

Zaza
Zaza - 2 ay Önce

Hüseyin YAMYAM,Geviş Getiren, Yalakoş Tipi.

SIRADAKİ HABER