Amatör balıkçı Muğla'da canavar yakaladı!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir amatör balıkçı, önüne gelen her şeyi yiyen 1 metre uzunluğunda balon balığı yakaladı.

banner311
Amatör balıkçı Muğla'da canavar yakaladı!

Balon balığı hem zehiriyle hem de önüne gelen her şeyi yemesiyle ünlü. Ülkemizin sularında tehdit oluşturan balon balığı bu sefer Muğla'da 6 kilogramlık haliyle karşımıza çıktı.

Bodrum'da yaşayan ve yaklaşık 25 yıldır denizlerde amatör olarak avlanan avukat  (58), teknesiyle açıldığı Çavuş Adası mevkisinde balık avlamak için suya daldı. 

Denizin 18 metre derinliğinde balon balığı gören Karadut, zıpkınla bir metre uzunluğunda, 6 kilogram ağırlığında balon balığını avladı. Balığı görenler şaşkınlık yaşarken, bir yandan da tedirgin oldu.

Türkiye'de ilk 4 sene önce görülmüştü

Endonezya ve Tayland kıyılarında yaşayan balık ilk kez dört yıl önce Antalya'da görülürken, Bodrum açıklarına kadar geldi. İstilacı türler arasında yer alan balon balığının Türkiye sularındaki artışı devam ediyor. 

Balon balığı hem ekosisteme hem de balıkçılık sektörüne zarar veriyor. Türkiye sularına Süveyş Kanalı üzerinden giren balon balığının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İstilacı türler arasında yer alan balon balığının sayı olarak artış göstermesinde ise küresel ısınma önemli rol oynuyor. 

Denizlerde beş türü olan balon balığı, ülkemizde özellikle 2000'li yıllar ile birlikte görülmeye başlansa da, son dört yılda özellikle Doğu Akdeniz'de sayı olarak büyük artış gösterdi. Hint Okyanusu kökenli olan balon balığının şu an bulunduğu sularda üst bir predatör tür bulunmaması sebebiyle de çoğalarak denizleri istila etmesi önlenemiyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.