Bakan Koca: Tüm Türkiye İstanbul'un temaslısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ndeki gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca: Tüm Türkiye İstanbul'un temaslısı

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

Korona testi pozitif çıkan her 10 kişiden 4’ü İstanbul’da… Bütün kurumlar olarak teyakkuzdayız. Durum bize olduğu kadar size de büyük sorumluluk yükleniyor. Oran 16,5 milyonluk nüfus ile birlikte düşünüldüğünde korkutucudur.

İstanbul’un yakın temaslısı dediğimiz Balıkesir ve Tekirdağ’da yüzde 96’dır. Tüm Türkiye İstanbul’un temaslısıdır. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Hareket halindeki nüfusu 20 milyon olan İstanbul’un salgının merkezi olmasını önlemek için el birliği ile sağladık.

Şimdi aynı durum ile karşı karşıyayız. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu. Kurallara uyumun azalması ile birlikte İstanbul’da salgın hızla tırmandı, tehlike karşısında teyakkuza geçiyoruz ancak riski salar salmaz hayatı akışına bırakıyoruz.

"KURUMLARDAN EVDEN ÇALIŞMALARIN SAĞLANMASI İSTENDİ"

Salgın ile savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Kişilerin göstereceği küçük ihmallerin bedeli büyüktür. Sevgili İstanbullular kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel, kalabalıktır.

Kamu kurumlarının yetkilileri ile bir araya gelerek, kurallarla ilgili görüşmeler gerçekleştirdik. Toplu yerlerde kurallar için planlama yapılması gerektiğini söyledik. Özel sektörde iş saatlerinin teması azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi ele alınacak konular arasındadır. Kurumlardan evden çalışmalarının sağlanması istenmiştir.

Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım, en büyük risk kaynaklarındandır. Bu çözümlerin üretilmesi, teması ve hareketliliği çok azaltacaktır. Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederken, artış 1 iken 3, 3 iken 9 şeklinde olacaktır. Çünkü virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor. Bugünkünün 3 katı tablo, tahayyülü bile zordur.

Temel şart olarak maske ve mesafe kurallarına uymamız gerekiyor. Dışarı çıktığımız 3 yere uğruyorsak, bunu 1’e indireceğiz. Günde 3 kişi ile görüşüyorsak, 1 kişi ile görüşeceğiz.

Toplu taşıma araçlarında riskin azalması gerekiyor. Kendimizi disipline sokalım. Dışarıya 3 kere çıkmak yerine 1 kere çıkın derken hayatınıza sınırlama getirmenizi talep ettiğimizin farkındayız ancak hürriyetlerinizden toplum yararına fedakarlık etmeniz gerekiyor. Eğer maske ve mesafe kurallarına uymazsanız, sağlık çalışanlarımız yasal hakları olan izinleri kullanamayacak. Size şunu diyorum, hareketliliği ve teması azaltın.

Dışarı çıkmanız halinde tedbiriniz alın. Esnek mesai saatlerine geçmek için elinizden geleni yapın. Çalışanlar bir aradaysa, bir arada ise bir hasta ile hepsi temas altında olur. Çalışanlarınızın sağlığını önlemek için doğru olan budur. Gelinen noktada desteğinize daha çok hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var.

Zorunlu olmayan ziyaretlerden kaçının, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın. Yakalanmayı göze alacağınız seyahatleri düşünün. Maskenizi çıkarmayın. Sosyal mesafe kuralına uymak varken kurala uyun, uymuyorsanız hastalığı göz ardı edecek kadar sebebiniz olmalı. Testi pozitif çıkanlar, temaslarını tam bildirsinler. Başka ailelerle, kalabalıklarla bir araya gelmeyin.

Salgının bu aşaması disiplin istiyor. Sağlık hizmetlerinde sistemin tıkanmasına yol açacak bir durumumuz yok. 112 acil ekiplerimizden filyasyon ekiplerine kadar salgınla mücadelemizin tüm birimleri ile buluştuk. Sizden şunu hatırlamanızı istiyorum, her kapasitenin bir sonucu vardır. Tedbirler hayattan mahrum kalmak anlamına gelmiyor.

Mevcut şartlara karşı hareketliliği 3’te 1’e indirmemiz gerekiyor. Korona virüs sadece kişilerin maruz kaldığı bir hastalık değil, Türkiye’nin kalbinin attığı yerde başarmak zorundayız. Sağduyunuza güveniyoruz. İstanbul, tüm yönetim birimleri ile harekete geçmiştir.

Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere tedbirlerin devreye geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz.

İstanbul’da sağlık altyapımız çok güçlü, ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Çam Sakura Şehir Hastanesi ve 2 tane Acil Durum Hastanesi bu dönemde devreye girdi. Şu dönemde bu anlamda bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. İstanbul’da toplam yatak sayımız 48 bine yakın. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66…

Erişkin yoğun bakım yataklarında… Yani şunu söylemek istiyorum yoğun bakımlarda yüzde 66’dan kastım, sadece korona hastalarından bahsetmiyorum. Diğer hastalar da içinde.

Bizim 9 bine yakın yoğun bakım hastamız var ve 3 bin yatağımız boş duruyor.

Özel sektör ile de görüşmeler yaptık, özel sektör pandemi hastanesi değil, kovidli hastaya ayrı bir şekilde bakmak gibi bir yaklaşım içinde oldu. İstanbul’da bir sorun olmadığı ancak olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle biz hassasiyeti anlatmaya, vatandaşımızın kuralına uyumunu fazlası ile istiyoruz. Biz de bakanlık olarak özellikle salgın sadece sağlık bakanlığının sorumluluğu altında değil. İlgili bakanlıklarla yakın iş birliği içindeyiz.

Bir iş birliğini toplu yaklaşım ve mücadele içinde olursak başarabiliriz. Bakanlıklar olarak üzerimize düşeni yaptığımızı söylemek istiyorum. Maske, mesafe ve temizlik noktasında çok hassasiyet göstermemiz, kalabalık ortamlara karışmamız ve eve de misafir almamız gerekiyor.

Müzik hizmeti veren mekanların saatleri ile ilgili de önümüzdeki günlerde düzenleme gerçekleştirilecek

Ağır hasta sayımız bugün biraz daha artmış oldu. Test sayımız da arttı, 77 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Öncelikle bu toplantı bir pandemi toplantısı değildi, bu toplantı bir İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı da değildi. Bu, ilçe sağlık hekimlerimiz ve başhekimlerimizin bir araya geldiği, filyasyon durumlarını değerlendirme toplantısıydı. Bir pandemi toplantısı kurumu değildi. Ve bu toplantıda ayrıca 5 gün ve şu an 7 gün oldu.

Bu 1 hafta boyunca İstanbul’da olmam nedeniyle, yerel yöneticiler olmak üzere üniversiteler ve özel sektör dahil olmak üzere birtakım toplantılar için planlar yapıldı.

İstanbul’da ilçe belediye başkanları ile görüşüp, büyükşehir belediye başkanı ile görüşmeme durumu olur mu. Ve pazartesi de ilçe belediyeleri ile görüşüldü, büyükşehir belediye başkanımızın ise bir rahatsızlığı oldu. Arkadaşlarımız başkanın yakın takibindeler.

Başkanın takibini yapıyoruz, kendilerini çok iyi hissediyorlar. Ben pandemi zeminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağını sanmıyorum. Yani siyaset zeminine çekilmemesi noktasında bir kararlılık içinde olacağımızı da söylüyorum.

ARALIK'TA 5 MİLYON AŞI YAPILACAK

Fahrettin Koca şöyle devam etti:

Gelen aşı ile ilgili bildiğiniz gibi 16 yerli aşımızın çalışması devam ediyor. Bu aşılardan insan çalışmasına çok yakın olan 3 tane aşı olduğunu daha önce söylemiştim, bugün özellikle deneysel araştırma laboratuvarımızı da uluslararası anlamda bir laboratuvar, ziyaret etmiş oldum.

Bu aşıların çalışmalarının yapıldığı bir yer, hafta sonu bir aşıda istenilen şekli ile tamamlanırsa, gelecek hafta muhtemelen insan uygulamalarına başlanacak. Ancak ondan önce 5 gün karantinaya alım süreci var. Gelecek hafta insan süreçlerinin başlamasını ön görüyoruz. Ancak stretilazson çalışmalarının başarı ile gitmesi gerekiyor.

Ülkemizde faz 3 aşamasında iki aşı var, bunlarla ilgili bağışıklık raporlarını alacağız. Bir aşıda istediğimiz gibi sonuç alınırsa, Aralık ayında 5 milyonu dozu uygulamak istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 20:14
YORUM EKLE