Başbuğ Türkeş’in evi müze oldu İsmail Türk’ten, Erdoğan’a teşekkür

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurucusu ve ilk Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in Lefkoşa Surlariçi’nde 1917’de doğduğu ev müzeye çevrildi. 

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da surlar içindeki Türk mahallesinde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen Alparslan Türkeş'in evi müze olarak bugün düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Lüzinyan Evi yanında yer alan Alparslan Türkeş Müzesi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş ve oğlu AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş birlikte yaptı.

Müzenin açılışına Oktay ile Tatar'ın yanısıra, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, milletvekilleri, diğer yetkililer, Türkiye'den konuklar ve vatandaşlar katıldı. Açılışta mehteran gösterisi de yer aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, açılış öncesinde gösteri yapan mehteran takımını selamladı. 

”Ailemiz için önemli bir gün” 

Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla TİKA tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş birliğinde restore edilen babasının evinin bundan böyle müze olarak ziyaret edilebileceğini kaydetti. Tuğrul Türkeş, bugünün Türkeş ailesi için önemli bir gün olduğunu belirterek, 102 yıl önce 25 Kasım 1917’de rahmetli Türkeş’in Ali Arslan ismiyle bu evde doğduğunu ve buradaki bütün hatıraları canlandırmak için burada olduklarını söyledi. Kıbrıs Türk halkı için de bugünün önemli bir gün olduğunu, çünkü Kıbrıs Türk halkının o yıllardan bugünlere zor bir dönemden geçip geldiğini, bugün bir nevi anma yaptıklarını kaydeden Türkeş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a ailece müteşekkiriz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sayın Oktay'a da açılışa teşrif ettiği, bizi yalnız bırakmadığı için müteşekkiriz, mahallemize hoş geldiniz” dedi. 

“Kıbrıs Türkü değerdir, kahramandır” 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, açılışta bulunmaktan şeref ve mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür etti. Tatar, Türkeş ailesinin bu anlamlı günde yanında olmanın kendileri için bir şeref olduğunu, Türkiye’de devlet yönetiminde yer alan merhum Alparslan Türkeş ve oğlu Tuğrul Türkeş’in Kıbrıs Türk halkının bir değeri olduğunu ifade ederek, “Kıbrıs Türkü değerdir, kahramandır” diye konuştu. Müzenin oluşumuna katkıda bulunan herkese teşekkür eden Tatar, “Müze ile birlikte bu güzel mahallelerin de tanıtımı olacak” dedi. 

“Bir ve beraberiz” 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Erdoğan’ın talimatı üzerine TİKA ve KKTC iş birliğinde hayat bulan müzenin Türkeş ailesi için son derece anlamlı olduğu gibi Türkiye ve KKTC için de anlamlı olduğunu vurguladı. Oktay, “Biz artık bir ve beraberiz, dün de, bugün de, yarın da ve ebediyen bir ve beraber olacağız” diye konuştu. 
Müzenin bu birlikteliklerden biri olduğunu söyleyen Oktay, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerinin KKTC’nin de değerleri olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla restorasyonu yapılan Türkeş ailesinin evinin tüm eşyaları ve fotoğraflarıyla birlikte restore edildiğini kaydetti. 

“İki ülke arasındaki güçlü bağları temsil edecek” 

Müzenin iki ülke arasındaki güçlü bağları temsil edeceğini belirten Oktay, “Bu bir başlangıç. Birlik ve beraberliğimiz sonuna kadar devam edecek. Bundan sonra da sosyal kültürel ekonomik anlamda bir ve beraberliğimiz daim olacak” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından müzenin açılışı yapıldı ve müze gezildi.

İSMAİL TÜRK'TEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

İsmail Türk'ün 20 yıldır ara ara gündeme getirdiği Alparslan Türkeş'in evinin Kıbrıs'ta bir harabe ve mezbelelik olduğu, çöp yığınlarının olduğu şeklinde haberlerle gerek Milliyetçi Cephe hükümetini gerekse, Büyük Birlik Partisi  destekli Çiller- Erbakan hükümetini diğer hükümetleri ve oğlu Tuğrul Türkeş'in bakanlığı dönemindeki taleplerimizi dinlenmemesi bu işin bu kadar Ülkücülükten geçinen insanlar varken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve  AK Partiye kalmış olması başka bir anlam taşır. O yüzden teşekkürümüzü yaparken bazı mesajları da vermek istedik.

Habererk imtiyaz sahibi İsmail Türk bu noktada, sosyal medya hesabından "Ne niyet ve amaçla olursa olsun, Başbuğ Alparslan Türkeş'in Kıbrıs'taki evini müze yaptırma talimatını veren Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum.  Her ülkücünün de teşekkür etmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

AİLENİN HABERİ YOK

Öte yandan KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yaptırılan Alparslan Türkeş müzesinin açılışına eşi Seval Türkeş ile çocukları Ahmet Kutalmış Türkeş ve Ayyüce Türkeş davet edilmedi. Seval Türkeş, açılışı sosyal medyadan öğrendiklerini ifade ederek duruma tepki gösterdi.

Seval  Türkeş şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti ve talimatıyla, ailenin desteği sonucu TİKA tarafından Alparslan Türkeş in Kıbrıs'ta doğduğu ev müze haline getirilmiştir. Ancak açılışa ailece, Seval Türkeş, Ayyüce Türkeş ve Ahmet Kutalmış Türkeş davet edilmemiş bulunuyoruz. Bu durum geleneklerimize ve inancımıza aykırıdır ve çok üzücüdür. Konuyu Alparslan Türkeş'i sevenlerin ve Türk kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 20:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tunç Tekin
Tunç Tekin - 2 yıl Önce

İsmail Türk, Tayyip'in niyetini sen de ben de iyi biliyoruz.Bu müzeyi yapması gereken MHP değil mi?Tayyip'i tebrik edeceğine Bahçeli'ye hesap sorsan daha iyi olurdu.

AFYONLU
AFYONLU - 2 yıl Önce

İsmail Türk, hangi sıfatla Türklük düşmanı Tayyip Erdoğan'a teşekkür etmektesiniz?Lefkoşa'da küçük bir evi Türk Milliyetçileri restore edememiş, Bahçeli Başbakan Yardımcılığı yaparken aklına gelmemiş, o yüzden mi teşekkür ediyorsunuz?Bu bizim utancımızdır.O mübarek evi tamir etmek bu zihniyete mi layıktı?

Ustahasanoğlu
Ustahasanoğlu - 2 yıl Önce

Başbuğun doğduğu evin restorasyonunu yapmak evlatlarına yani Türk Milliyetçilerine düşerdi.Ama oğlu Tuğruĺ kumar borcundan,Bahçeli denen kifayetsiz de koltuk sevdasından dolayı paçayı Tayyipe kaptırdılar.Başbuğu unuttular.Rahmetlinin kemikleri sızlıyordur.

YILMAZ TÜRK
YILMAZ TÜRK - 2 yıl Önce

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Ancak ailede orada hazır olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Türk dünyasının değerli BAŞBUĞU'nu saygı ve hürmetle anıyorum

Hasan HOCAOĞLU
Hasan HOCAOĞLU - 2 yıl Önce

Bahçeli iyi bak.Sen yılda bir defa Başbuğ'un mezarına gidip ibrikle su döküyorsun,o kadar.Tayyip gitti rahmetli Türkeş'in doğduğu evi tamir ettirdi.Al sana kapak!

ÜLKÜCÜ GENÇLİK
ÜLKÜCÜ GENÇLİK - 2 yıl Önce

BUNU RAHMETLİ BAŞBUĞUN MİRASINA KONMUŞ. SARAYIN YANAŞMALARININ YAPMASI GEREKİYORDU MAALESEF. YAZIKLAR OLSUN SAYIN D.B VE YANINDAKİ YALAKALARA. BU MİLLET SİZE HİÇ HAKKINI HELAL ETMEYECEK AZICIK ALLAH KORKUNUZ VARSA BU GÜNDEN İTİBAREN AKLINIZI BAŞINIZA ALIN. BU YAPTIKLARINIZIN VEBALİ ÇOK BÜYÜK. ALTINDAN KALKAMAZSINIZ.