"Batı Trakya'da Türklere yapılan saldırıların failleri bulunmuyor"

Yunanistan’da Ortodoks Kilisesi, Katolik Kilisesi, Yehova Şahitleri, Yahudilik ve İslam’a karşı saldırıların aktarıldığı 2018 raporunda Batı Trakya Türk toplumuna da yer veriliyor.

"Batı Trakya'da Türklere yapılan saldırıların failleri bulunmuyor"

Gündem Gazetesi’nin haberine göre 2018 yılında dini alanlara toplam 591 saldırının düzenlendiği belirtilen rapora göre 591 saldırıdan 564’ü Ortodoks Kilisesi’ne, 1’i Katolik Kilisesi’ne, 3’ü Yehova Şahitleri’ne, 20’si Yahudilere, 1’i Attiki Bölgesi’ndeki Alman Askeri Mezarlığına, 2’si ise İslam’a ait dini alanlara gerçekleşti. Raporda bu saldırıların yüzde 61’i kimliği tespit edilemeyen failler tarafından işlenip çözümsüz kalırken yüzde 39’u çözüme kavuşturulduğu ifade ediliyor.

Rapor, dini alanlara saldırı başlığı altında Ekim 2017 ve Mart 2018 dönemi arasında Şahin köyündeki eski medrese binasına kimliği belirlenemeyen kişilerin girerek masa, sandalye ve kitapları devirdiği ve binanın kapılarına zarar verdiği kaydedilerek saldırının polise rapor edildiği not ediliyor. İkinci olarak ise 30 Haziran-1 Temmuz 2018’de Yassıköy’de cami duvarının üstüne siyah sprey boyayla küfürlü ve hakaret içerikli yazı yazıldığı ve saldırının savcıya intikal ettiği belirtiliyor.

BATI TRAKYA TÜRK TOPLUMU YOK SAYILMIŞTIR”

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu şu açıklamalarda bulundu:

“Batı Trakya Türk toplumuna ait yalnızca ibadet yerleri değil Batı Trakya Türk toplumuna mensup dernek yöneticileri, dernek binaları ve Türk okulları da saldırıların hedefi haline gelmiş, Türk toplumuna ait dernek binaları, camiler, okullarda duvarlara küfürler ve hakaretler sıklıkla yazılmaktadır. Ne var ki bugüne dek hiçbir saldırının faili yakalanmamış ve cezalandırılmamıştır. Ülkedeki mülteci krizi ile birlikte Batı Trakya Türk toplumuna, İslama yönelik nefret de artış göstermektedir.

Bu tehlikeli durum karşısında hükumetin bütüncül bir politikası maalesef yoktur. İlaveten inanç yerlerine yapılan saldırıları konu alan bir rapor, müftülük ve vakıflar konularında Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını ve endişelerini dile getirmemekle yine Batı Trakya Türk toplumunu yok saymıştır. Devlet nezdinde bu politika ve tutum devam ettiği sürece diyalog ortamı kurulması imkansızdır.”

YORUM EKLE