Bir zamanlar Türkiye’de böyle birlik vardı, eski Türkiye dediklerine dönmek istiyoruz

Günümüzde iktidar ve muhalefet liderleri aynı masada oturmak bir yana birbirlerini gördükleri an kafalarını çevirir duruma geldiler. Bu durum, toplumsal kutuplaşmayı ve gerilimi arttıran en önemli faktör olarak görülürken, Eski Türkiye’de ise tablo farklıydı…

Bir zamanlar Türkiye’de böyle birlik vardı, eski Türkiye dediklerine dönmek istiyoruz

Bir zamanlar siyasal gerimler meydana gelse de iktidar ve muhalefet bir araya gelerek birlik mesajları verip, toplumdaki gerilimi düşürebiliyordu. Hükümet ve muhalefet liderlerinin bir araya gelerek birlik mesajı vermelerinin en iyi zamanı ise milli bayramlardı.

1991 yılında gazeteci Zekeriya Albayrak tarafından bir fotoğraf, Türkiye’de iktidar ve muhalefetin arasında diyaloğun bir zamanlar ne kadar güçlü olduğunu ve yaşanan siyasal rekabete rağmen, liderlerin birbirlerine nasıl saygı duyduklarını gösteriyor.

Anıtkabir’de bir milli bayramda çekilen fotoğrafta Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel ve Erdal İnönü merdivenleri yan yana çıkarken görülüyor. Fotoğrafın çekildiği dönemde Süleyman Demirel Doğruyol Partisi Genel Başkanı ve Başbakan görevlerini yürütürken, Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü ise Başbakan Yardımcısıydı. Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise Meclis’te muhalefettelerdi.

Söz konusu fotoğraf, vatandaşlar tarafından “Türk siyasetinde özlenen fotoğraf” olarak niteleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman şah
süleyman şah - 5 ay Önce

sen bu resme bakıp birlik beraberlik mi görüyorsun? hadi canım sende,algı yapıyorsunuz,bu adamlar koalisyon kurup,birsene geçer geçmez koalisyonu bozuyorlar,kaos ve kargaşa yaratıyorlar,dışardan abd,avrupa içerden muhalefet chp ve ordu vesayeti koalisyonu paramparça ediyordu...sen bunları bilmiyor musun? sen ne biçim gazetecisin birader?bu işi bırak git market işler...:)