Bu kadar da olmaz... Türk Tarih Kurumu’nda bile...

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, 2019 yılına ait Sayıştay raporlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bu kadar da olmaz... Türk Tarih Kurumu’nda bile...

Türk Tarih Kurumu’ndaki usulsüz ihalelere de değinen CHP’li Başarır, "Sayıştay Raporuna göre kurumdan, 22 milyon 983 bin TL, söz konusu bu tür usulsüz ihalelere harcanmış. Harcanan bu rakamın toplam kurum giderinin yarısı olması da oldukça vahim bir durumdur." dedi

Başarır, “2019 Sayıştay raporlarının hafifletilerek TBMM’ye sunulduğunu artık tüm kamuoyu bilmektedir. Hemen hemen hangi bakanlığın, hangi kurumun raporuna baksanız karşınıza bir usulsüzlük, liyakatsizlik çıkıyor. Raporların sansürlenmiş hali bile içler acısı” dedi.

“BİNLERCE ÜNİVERSİTE MEZUNU GENCİMİZ GARSONLUK YAPIP SİMİT SATARKEN…”

Spor-Toto Teşkilatı’ndaki Bilgi İşlem ve Bayilik Şube müdürlerinin vekâleten atandığını, atanan kişilerin lise mezunu olduğunu belirten Başarır, “Kamu hukukunda atamaya ilişkin temel ilkelere baktığınızda, şube müdürlüğü gibi unvanlara vekâleten de olsa atayacağınız kişiler asilde aranan şartları taşımalıdır. Hele hele Bilgi İşlem Müdürlüğü gibi teknik, hassas bir yere vekâleten lise mezunu atamak ülkedeki liyakatsizliği açıkça gözler önüne sermektedir. Binlerce üniversite mezunu gencimiz garsonluk yapıp simit satarken, şube müdürlüklerine bu tür atamaların yapılması akıllara ‘torpil atama’ yapıldığı iddialarını getirmektedir” dedi.

TÜRK TARİH KURUMU’NDA DAHİ İHALELER USULSÜZ YAPILIYOR

Türk Tarih Kurumu’ndaki usulsüz ihalelere de değinen CHP’li Başarır, şu ifadeleri kullandı:

“Türk Tarih Kurumu’nda araştırma ve inceleme ile ilgisi olmayan yani basım ve yayım, sergi ve kitap tanıtımı, konferans gibi faaliyetler için hizmet alım ihalelerinin, Kamu İhale Kanunu’nun istisna maddesine (3/f) sokularak yapılması usulsüzdür. Bu tür hizmetlerin açık ihale usulü ile yapılması gerekmektedir. Bu durum şeffaflık ilkesine ters düşmekte ve rekabetçi ortam yok edilerek kamu zararına yol açmaktadır.

Sayıştay Raporuna göre kurumdan, 22 milyon 983 bin TL, söz konusu bu tür usulsüz ihalelere harcanmış. Harcanan bu rakamın toplam kurum giderinin yarısı olması da oldukça vahim bir durumdur.”

YORUM EKLE