Bugün 17 Ağustos depremin yıl dönümü!.. Büyük İstanbul depreminde kaç kişi ölecek? Depremin şiddeti ne olacak? Deprem profesörü madde madde açıkladı!..

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan açıklamalar geldi.

Bugün 17 Ağustos depremin yıl dönümü!..  Büyük İstanbul depreminde kaç kişi ölecek? Depremin şiddeti ne olacak? Deprem profesörü madde madde açıkladı!..

17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den önemli açıklama geldi.

Görür’ün korkutan önemli açıklamaları şu şekilde:

*En az beklenen deprem minimum 7.2. Minimum 7.2 ile 7.6 arasında bir deprem bekliyoruz.

*Bu büyüklükte bir deprem olduğu zaman binaların yıkılmasını bir kenara bırak, bu büyüklükte bir depremde insan ayakta duramaz.

*Evin içindeki eşyaların önemli bir kısmı kırılır savrulur, çarptığı insanları ya yaralar ya öldürür. En büyük hasarı Avrupa Yakası’nda göreceğiz. Ne kadar can kaybı olabilir?

*Hemen belli bir araştırmaya dayandırmadan söylemek zor ama kaba bir hesapla da aşağı yukarı mertebeyi bulmak mümkündür.

*Avrupa Yakası’nda 1 milyon bina var diye düşünelim, en ağır hasar görecek dolayısıyla ölüm olma riskinin çok fazla olduğu bina sayısı olarak 1 milyonun yüzde 1’ini alalım, 10 bin bina yapar, her binayı da 4 katlı düşün, 40 bin kat yapar, her kata 2 daire koyarsan 80 bin daire yapar, her daireye 4 kişi koyarsan 320 bin insan yapar.

*320 bin insan büyük bir risk altında demektir. Bu işin şakası yok. Kabaca bir bakkal hesabıyla bile olsa bir düşünmek lazım

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 14:07
YORUM EKLE