Burhan Kuzu '"Hanımını getirip yardımcısı yapmasını ben doğru bulmam' Ama aynı yetkiler bizde de var

Aliyev'in eşini birinci yardımcısı olarak atamasına AK Parti'den ilk yorum Burhan Kuzu'dan geldi.

Burhan Kuzu '"Hanımını getirip yardımcısı yapmasını ben doğru bulmam' Ama aynı yetkiler bizde de var

AK Parti milletvekili Burhan Kuzu, Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva'yı birinci yardımcısı olarak atamasıyla ilgili "Hanımını getirip yardımcısı yapmasını ben doğru bulmam" dedi.

Kuzu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva'yı Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olarak atamasını eleştirdi.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre, Kuzu şöyle konuştu:

"Bugün varsayalım ki başbakan kendi eşini başbakan yardımcısı yaptı, yurtdışına gittiğinde de vekaletini verdi, buna ne engel var? Onu yapan bunu da yapar, hoş değil ama hukuken bir engel yok. Bunun sistemle bir alakası da yok. Başkanlık modelinde de bunu yapan yapar, parlamenter sistemde de yapan yapar. Bu doğru bir şey değil ama 'Başkanlık gelince bu olur da şimdi olmaz' diye bir şey yok. Her modelde bu tür akraba kayırmaları doğru da değil, etik de değil, yanlış. Ama her sistem buna müsait, eğer yapacak olan varsa. Hanımını getirip yardımcısı yapmasını ben doğru bulmam. Ama buna hukuken bir engel de yok. Ancak, bu örnekten hareket ederek başkanlık sistemi aleyhine bir şey çıkarılamaz."

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 15:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gürsel Baytuğ
Gürsel Baytuğ - 4 yıl Önce

burhan kuzu'ya sormak isterim: hoca, 'evet' çıkarsa aynı şeyi bizde seçilecek başkanın da yapması mümkün mü, kaldı ki aliyevin eşi o makama milletvekili olduğu için geldi. bizdeki yeni ay taslağına göre seçilmiş olmasına dahi gerek yok. burhan hoca,erdoğanın damadını bakan yapması ile ilgili görüşlerini de açıklar mısın?

SERKAN
SERKAN - 4 yıl Önce

ağzindaki̇ baklayi çikardi,arti geri̇si̇ si̇ze kalmiş di̇yor