Büyük Türk hükümdarı Hülagü Hanı Avrupa ve Amerika’daki ırkçılara benzetti! Erdoğan’ı destekleyen sözde Milliyetçiler bu Erdoğan mı Milliyetçi?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki Hülagü Han ve Avrupa açıklamaları tepki çekti.

Büyük Türk hükümdarı Hülagü Hanı Avrupa ve Amerika’daki ırkçılara benzetti! Erdoğan’ı destekleyen sözde Milliyetçiler bu Erdoğan mı Milliyetçi?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında tepki çeken açıklamalar yaptı.

Erdoğan, ABD'yi ve Avrupa'yı, büyük Türk hükümdarı ‘Hülagü’ye benzeterek, “Cadı avını andıran uygulamaları da kabul etmiyoruz. Almanya'da flarmoni orkestrasının şefi Putin'in arkadaşı diye görevine son veriyorlar. Böyle saçmalık olur mu? Dostoyevski'nin eserlerine yasak getiriyorlar. Böyle saçmalık olur mu? Bunun tarihte Bağdat'taki kütüphaneleri yıkan Hülagü'den ne farkı var? Aynı bunlar. Bunları yaşamak biz siyasetçileri kahrediyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu açıklamaları büyük tepki çekti.

ERDOĞAN'IN BENZETTİĞİ ‘HÜLAGÜ’ KİMDİR?

Batı Asya'nın çoğunu alan Moğol hükümdar Hülagü Han, Bağdat'ı fethi ve Haşhaşilerden alınmasının imkânsız olduğu düşünülen Alamut Kalesi'ni kahramanca ele geçirmesi ile ünlüdür.

Hülagü Han, Cengiz Han'dan sonra gelen Moğol hükümdarı Tuluy Han'ın oğludur.

Alamut Kalesi, 1256 yılında, Bağdat işgaline giden Hülagü Han komutasındaki Moğol ordusu tarafından Haşhaşileri yok etmek amacıyla ele geçirilmiş, kalede bulunan neredeyse tüm Haşhaşileri öldürülmüştür. Kaleye giren Moğollar kaleyi almıştı.

YORUM EKLE