Daha önce hiç görmediniz 'Atatürk’ün Diyarbekir ziyareti'

Güneydoğu illerini dolaşmak üzere seyahate çıkan Atatürk, 15.11.1937 günü Diyarbakır'a gelmiş ve Halkevi’ni ziyarette bulunup, orkestra konserinin ardından coşkulu alkışlar eşliğinde şu konuşmayı yapmıştı;

banner311

“Yirmi sene sonra tekrar Diyarbakır'da bulunuyorum. Dünyanın en güzel ve en modern bir binası içinde, modern, seçkin bir müziği dinleyerek… İnsanlığın uygar bir halkı karşısında, bu Halkevi'nde… Duyduğum zevk ve mutluluğun ne kadar büyük olduğunu elbette takdir edersiniz. Bunu belirtmekle mutluyum.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin işbirliğinde restore edilen Atatürk’ün Diyarbakır gezisine ait görüntüler ilk kez 2013 yılında yayınlanmıştı. Görüntülerde Osmanlı Padişahlarından Cumhuriyet Dönemine kadar pek çok lider var.

Bundan tam 83 yıl önce kaydedilen görüntülerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır sokaklarında gezerken yanında görevli askerlerde silah olmaması dikkat çekiyor.

Videonun son bölümünde kameraya takılan silahsız bir asker Ata’ya sevgi gösterilerinde bulunan ve ona sarılmak isteyen halkı sakinleştirmeye çalışıyor.


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.