Ebubekir Sifil "Erkeğin farklı illerde eşi olabilir" dedi sansür, Babıali TV’ye geldi

Babıali TV, ‘Erkeğin farklı illerde eşi olabilir’ diye açıklama yapan Ebubekir Sifil’in girişimiyle bugün yayın yapamadı.

İslamcı yazar ve Yalova Üniversitesi eğitim görevlisi Sifil, tek eşliliği ve resmi nikahı reddederek, erkeğin farklı illerde evi ve eşi olabileceğini savunan bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama kısa zamanda başta sosyal medya olmak üzere tüm iletişim alanlarında kullanılmış ve büyük tepki çekmişti. 

Babıali TV’de 6 Ocak 2020 günü Mustafa Hoş’un ‘Durum’ programında Ebubekir Sifil’in bu sözlerinin yer aldığı video kullanılmış, bu programda Ebubekir Sifil’in bu sözleri eleştirilmişti. Bu sabah Babıali TV’nin yayınına sansür geldi. Mustafa Hoş, Zeynel Lüle ve Suat Toktaş’ın günlük yayınları engellendi. Babıali TV ekibi sansürün kaldırılması ve yayına devam edebilmek için girişimde bulundular. 

Ebubekir Sifil yaptığı açıklamada, “Bir adam var, işi gereği çok geziyor. İstanbul, Ankara, Adana, Bursa geziyor adam, işi bu. Bu adamın İstanbul'da da evi var, Ankara'da da evi var. Buralarda gittiği yerlerde evlendiği hanımlar var. Gittiği zaman orada kalıyor. Bunların her biri onun meşru hanımı. Bu adamın evi var, çoluk çocuğu var. Bu bir nikah. Bazen öyle olur ki Ankara'ya 3 ay, 5 ay uğrayamaz. Bu nikahı düşürmez. Meşru bir evlilik bu. Sadece bizim yerleşik hayatımız bir tane evi var, işi orada eşi orada. Bu biraz farklı bir şey. Adamın bir tane evi yok. İşi gereği çok geziyor. Arap ülkelerinden bazılarında bu yaygındır. Bunun mut'a ile hiçbir alakası yok. Bu mut'a nikahıdır diyorlarsa ya bilmiyorlar ya üçkağıt yapıyorlar." demişti.

YORUM EKLE