Efkan Ala'nın kardeşi Atıf Ala Hem MEB Teftiş Kurulu Başkanı, Hem TAF yönetim kurulunda, Hem de Türkçe yazmayı bilmiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala'nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım büyük tepki çekti.

banner311
Efkan Ala'nın kardeşi Atıf Ala Hem MEB Teftiş Kurulu Başkanı, Hem TAF yönetim kurulunda, Hem de Türkçe yazmayı bilmiyor!

Atıf Ala paylaşımında "Çatlasanızda patlasanızda Ülkemiz her alanda başarılı olduğu gibi spor alanında da başarılı olacaktır." diye yazdı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetici olan Ala'nın üslubu ve imla kurallarına uymayan dili sosyal medyada alay konusu oldu.

Milli Eğitim’de teftiş yerle de sürünürken Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala’nın, Türkiye Atletizm Federasyonu’nu (TAF) yönetim kurulunda ne gibi bir fayda sağladığı ise tartışılmaya muhtaç bir konu.

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala Atıf Ala aynı zamanda Türkiye Atletizm Federasyonu’nu (TAF) yönetim kurulunda.

SPOR FEDERASYONLARI AKP'NİN AKRABA ÇİFTLİKLERİ

Türkiye sporu liyakatsizliğin gölgesinde can çekişmeye devam ediyor. Yönetmelikleri gereği özerk olması gereken federasyonlar iktidar partisi AKP’nin kuklası haline gelmiş durumda. Öyle ki partinin önde gelen isimlerinin akrabaları, kardeşleri federasyonların yönetim kurullarında önemli görevler üstleniyor.

GÖKSU’NUN BAĞLANTILARI

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) Asbaşkanı Ahmet Göksu, eski İçişleri Bakanı, şimdilerde ise VakıfBank’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Abdülkadir Aksu’nun halasının oğlu ve kayın biraderi. Uzun yıllardır TVF’nin yönetim kurulunda yer alan ve bir dönem Diyarbakırspor’un da başkanlığını yapan Göksu, siyasetle olan ilişkisini Anadolu Ajansı’na verdiği bir röportajda şöyle özetliyor: “2 erkek 4 kız kardeşiz. 3 ablamın eşi de bakanlık ve milletvekilliği yaptı. Abdülkadir Aksu hala çocuğum ve eniştem olur, ayrıca Tevfik Ensari ve Esat Kemaler de diğer eniştelerim.”

TVF’nin AKP’yle ilişkisi sadece Göksu’yla da sınırlı değil. Federasyonun yönetim kurulunda geçen mart ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekilliği’nden istifa eden Mümin Altunışık da var, AKP Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan da.

KARDEŞLER YÖNETİM KURULUNDA

Türkiye Atletizm Federasyonu’nu (TAF) da voleybol federasyonu gibi iktidar partisinin arka bahçesine dönüşmüş. TAF’ın yönetim kurulunda eski ve aktif bakanların kardeşleri cirit atıyor. Eski İçişleri Bakanlarından bir diğeri Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala, TAF’ın yönetim kurulunda. Atıf Ala aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini de üstleniyor. Kurulda yer alan bir diğer kardeş ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kardeşi Hasan Çavuşoğlu. Alanyaspor’un da başkanlığını üstlenen Hasan Çavuşoğlu sporun içinde fazlasıyla yer alıyor.

TOKİ’DEN MALİYE BAKANLIĞINA...

Kardeşlerin yanı sıra Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adil Çalışkan, TAF’ın yönetim kurulunda. Kurulda yer alan ilginç isimler bununla da sınırlı değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Kaynakları Başkanı İsmail Kargulu, Maliye Bakanlığı Müşaviri İsmail İlhan Hatipoğlu ve AKP Gölbaşı Gençlik Kolları’nda yer alan Ali Bican Türk, Atletizm Federasyonu’nu yöneten kurulun üyeleri. Kurulda yer alabilmek için birinci öncelik AKP’ye yakın olmak.

Özerk olması gereken federasyonların iktidar partisine yakınlı sporla siyasetin ne kadar iç içe geçtiğinin bir başka kanıtı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.