Hatay'daki yangın PKK'nın işi mi?

Hatay'ın birçok bölgesinde eş zamanlı çıkan yangınları, terör örgütü PKK'nın "Ateşin Çocukları" isimli oluşumu üstlendiği bildirildi.

Hatay'daki yangın PKK'nın işi mi?

Hatay'ın birçok bölgesinde eş zamanlı çıkan yangınları, terör örgütü PKK'nın "Ateşin Çocukları" isimli oluşumu üstlendiği bildirildi.

Hatay Valiliği tarafından İskenderun ve Belen ilçeleri sınırındaki Sarımazı Mahallesi'nde çıkan orman yangını ile ilgili yapılan açıklamada yangının trafo patlaması nedeniyle çıktığı iddia edilmişti. Ancak yangının Hatay'ın birçok bölgesine yayılması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "detaylı soruşturma" yapıldığını söylerken, yangını terör örgütü PKK'nın "Ateşin Çocukları" isimli oluşumu üstlendi.

ADALET BAKANI: ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İskenderun Başsavcılığı'nın, Hatay'daki yangına ilişkin çok yönlü soruşturma sürdürdüğünü bildirdi.

Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hatay'daki yangın hepimizi derinden üzdü, ciğerimizi yaktı. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza, Hatay'ımıza geçmiş olsun. İskenderun Başsavcılığı, yangınla ilgili çok yönlü soruşturmasını sürdürüyor" dedi.

HATAY VALİLİĞİ NE DEMİŞTİ

Yangına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale edildiği belirtilen açıklamada risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemlerinin başlatıldığı açıklandı. Belen ilçesinde çıkan yangın İskenderun ve Arsuz ilçelerine de sıçradı.

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

"9 Ekim 2020 Cuma günü saat 10.00 sıralarında İskenderun ve Belen İlçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale ekipler tarafından yapılmakta olup, şiddetli rüzgârlarında etkisi ile büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır.

Şiddetli rüzgârın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekilen yangını, en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir."

TAHLİYELER BAŞLADI

Alevlerin yerleşim yerlerine sıçramasıyla bazı evler tahliye edildi.

Bölgedeki rüzgarın şiddetli olması nedeniyle yangına helikopter ile müdahalede zorluklar yaşandığı bildirildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Belen'de incelemelerde bulunmak üzere olay yerine gitti. Savaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Belen ile İskenderun ilçelerimiz arasında kalan ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına tüm itfaiye ekiplerimizle müdahale ediyoruz. Yangından etkilenen hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

CAN KAYBI YOK

Belen Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Önder, yangında can kaybının olmadığını, dumandan etkilenen vatandaşların hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına müdahale edilirken çok sayıda ev ve iş yeri tahliye edildi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangına 2 uçak, 2 helikopter, 60 arazöz ve 5 dozerle müdahale edildiğini belirtti.

LÜTFÜ SAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sabah saatlerinde Belen ilçesinde meydana gelen yangına ilişkin "Anayol kenarındaki çamlarda yaşanan yangın kozalaklar nedeniyle 60-70 metre kadar sıçrıyor. Rüzgarın da etkisiyle Belen'in mahallelerini yangın sarmış durumda ama çalışma arkadaşlarımız en az 50 araçla yangına hemen müdahale etti. Ayrıca ekiplerimiz Belen dışında Samadağ'da 2, Dörtyol'da 1 olmak üzere bugün 3 yangına daha müdahale etti" dedi.

Hatay'ın Belen ilçesinde meydana gelen yangını kontrol altına alma çalışmaları sürerken Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şu bilgileri verdi:

"Yangının çok büyük bir kısmı şu anda kontrol altına alınmış durumda. Bir fabrikalarımızda da yangın çıktı. Birinde ağır hasar var, ikisinde ise söndürme çalışmaları devam ediyor"

"EKİPLERİMİZ BELEN DIŞINDA 3 YANGINA DAHA MÜDAHALE EDİYOR"

Savaş, Hatay'da ayrıca gün içerisinde Samandağ'da 2, Dörtyol'da 1 olmak üzere 3 yangın daha meydana geldiğinin bilgisini vererek, "Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye birimleri Belen dışındaki bu 3 yangına da mühadahale ediyor" dedi.

"ZARARI MİNİMUMA ÇEKTİK"

Yangının bir afete dönüşmeden önce müdahale edildiğini belirten Savaş, "Yangının zararını minimuma çekmiş durumdayız ama müthiş bir rüzgar var. Rüzgardan dolayı da çok hızlı yayılıyor. Çok şükür şu ana kadar bir can kaybımız olmadı. Bir fabrikamızda ve bazı evlerimizde hasar meydana geldi. Ekiplerimizin söndürme ve soğutma çalışmaları sürüyor" diyerek herkese geçmiş olsun dileklerini iletti.

PAKDEMİRLİ: SÖNDÜRME UÇAĞI KIRIM GEÇİRDİ

Belen ilçesinin kırsal Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgeleri arasındaki yerleşim yerine yakın bir bölgede dün saat 10.00 sıralarında yangın çıktı. Hatay Valiliği'nin açıklamasına göre trafonun patlaması sonucu çıktığı belirtilen yangın, alevlerin de etkisiyle yayıldı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri alevlere karadan, yangın söndürme helikopteri ve uçakla da havadan müdahale etti. Şiddetli rüzgar nedeniyle havadan müdahalede zaman zaman güçlük yaşandı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle Belen ilçesinin Sarımazı Mahallesi, Arsuz ilçesinin Nardüzü Mahallesi ve İskenderun ilçesine bağlı İsmet İnönü Mahallesi'nde bazı ev ve iş yerlerine de sıçradı. Güvenlik güçleri, yangın tehlikesi altındaki bölgelerdeki vatandaşları tahliye etti. Dumandan etkilenen vatandaşlara ise sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yangın Yönetim Merkezi'nde Hatay'daki yangına ilişkin yaptığı açıklamada yangının 300-400 hektarlık bir alanda etkili olduğunu söyledi. Ekiplerin hem yangınla hem de saatte 70 kilometre hızla esen rüzgarla mücadele ettiğini aktaran Bakan Pakdemirli, bir söndürme uçağının da ufak bir kırım geçirdiğini, su alma kapağının arızalandığını aktardı. Yangının meskun mahalli de etkilediğini belirten Bakan Pakdemirli, 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşın etkilediğini dile getirdi.

“KORKUDAN UYUYAMADIK”

Arsuz ilçesine bağlı Nergizlik Mahallesi'nde gece geç saatte rüzgarın da etkisiyle yayılımını arttıran alevlerden bazı ev ve işyerleri de zarar gördü. Vatandaşlar, yangın korkusundan sabaha kadar uyuyamadıklarını anlattı. Yangının evlerine yakın bir nokta meydana geldiğini ve sabaha kadar uyuyamadıklarını söyleyen Serdar Palta, evlerini bir an olsun bırakmadıklarını ifade ederek, “Sabaha kadar uyumadık, yangınla mücadele ettik. Çok şükür evimizin çevresi kontrol altına alındı. Diğer taraflarda kontrol altına alınacak inşallah. Kovalarla su taşıdık, biz de söndürmeye çalıştık, evimizi terk etmedik" dedi.

“KOYUNLARA ZARAR GELMESİN DİYE ORMANA GİTTİK”

Mahalle sakini Abdullah Mulla ise, yangının gece saatlerinde köylerine geldiğini fakat sabaha karşı yerleşim yerlerine yaklaşınca çok korktuklarını söyleyerek, “Allah devletimizi eksik etmesin" ifadelerine yer verdi. İtfaiye ekiplerinin ve köy halkının sayesinde evlerine yaklaşan yangını söndürdüklerini söyleyen Ayşe Nur ile Yasemin Palta ise, gece yatamadıklarını ve korktuklarını kaydetti. Ayşe Nur ve Yasemin Paltı'nın kardeşi Aycan Palta da "Koyunlardan bir tanesi hamile. Onlar bile yangını görünce ağladı. Koyunlarımıza zarar gelmesin diye uzak bir ormana gittik otlatmaya" dedi.

Nergizlik mahallesi sakini Hanifi Dönmez de elindeki kürekle geceden bu yana orman yangınına müdahale eden personele yardım ettiğini ve elinden geleni yaptığını söyledi.

HAVADAN MÜDAHALE SÜRÜYOR

Dün şiddetli rüzgar nedeniyle güçlükle yapılan ve akşam ara verilen havadan müdahaleye, sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başlandı. Yangının şu an için Belen ve İskenderun ilçeleri arasında Karahüseyinli ve Nergizlik mevkilerinde etkili olduğu belirtildi. Yangını söndürme çalışmaları, havadan ve karadan devam ediyor.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Hatay’ı kül eden yangına haber kanallarının ilgisiz olması da tepkilere neden oldu.

YORUM EKLE