İçişleri Bakanı Soylu, Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarının arka planını açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı hakkında Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar'a açıklama yaptı.

banner311
İçişleri Bakanı Soylu, Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarının arka planını açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı hakkında Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar'a yaptığı açıklamada söz konusu girişimlerin değerlendirilerek etkisiz hale getirildiğini belirterek "Ama bunlar açıklanmaz" dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarı yapılması sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile konuştu. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada istihbarat birimlerine ve koruma polislerine gelen suikast ihbarlarının değerlendirilerek bertaraf edildiğini belirterek, “Ama bunlar açıklanmaz” şeklinde konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden İmamoğlu'na suikast iddiası ile ilgili açıklama Soylu, Dündar’a konuyla ilgili şunları söyledi:

Zaman zaman siyasi kişilikler veya dönemin çok popüler insanları ya da devlette görev yapan kilit noktalarda görev yapanlarla ilgili olarak istihbari bilgiler ulaşır bize. Bu ya açık istihbarat kaynaklarından elde edilir ya da terör örgütlerinin veya bu eylemleri yapacak grupların teknik takipleri sırasında elde edilir veya operasyonlardan sonra yapılan sorgulamalarda buna benzer duyumlar alınır ve bu istihbaratlar titiz bir şekilde değerlendirilir ve derecelendirilir. Ve gerekirse o kişiyi koruyan koruma polislerine bildirilir, Koruma Şube Müdürlükleri ve istihbarat birimlerimiz tarafından. Ve onların daha dikkatli olmaları konusunda bazı bilgiler paylaşılır. Gerekirse bu ekipler takviye edilir. Tabi bu arada derecelendirilmeye göre operasyonlar yapılır ve böylece bu girişimler tesirsiz hale getirilir ve böyle bir tehlike bertaraf edilir. Ama bunlar açıklanmaz.

“BENİMLE İLGİLİ DE BAZI OPERASYONLAR YAPILDI”

Dündar, konuşmasına şöyle devam etti: Ben tahmin ediyorum sayın İçişleri Bakanı da yoğun bir şekilde terör operasyonları yaptığı için o da zaman zaman bu tür istihbari bilgiler elde ediyordur. Aşağı yukarı 30 yıldır polis teşkilatı tarafından görevlendirilmiş bir koruma polisim var. Onun koruması altında yaşıyorum. Zaman zaman yaptığım haberlerin toplumda yarattığı etkiler nedeniyle zaten tüm terör örgütlerinin ölüm listesinde adım bulunuyor. Bu koruma ekipleri arttırıldı. Mesela zaman geldi 4 kişilik bir ekip beni korudu. Devlet bu konularda son derece hassastır ve gereken istihbaratları en iyi şekilde değerlendirir. Benimle ilgili de bazı operasyonlar yapıldı ama bunları toplumla pek paylaşmadım.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 09:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.