İYİ Parti paranın peşinde!

İYİ Parti, Hazine'nin her yıl siyasi partilere yaptığı yardımın 2018'de hak kazandığı halde kendisine yapılmadığını belirterek, dava açacaklarını bildirdi.

İYİ Parti paranın peşinde!

Siyasi Partiler Kanununa göre, en son milletvekili genel seçimlerine katılmış, genel barajı aşan partilere Hazine’den oy yüzdeleri ile orantılı yardım yapılıyor. Bu yardım seçim dönemlerinde ikiye katlanıyor. Ocak 2018’de bu kriterleri karşılayan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’ye hazine yardımı için bütçeye ödenek konuldu. 2018 yılı başında da bu ödemeler yapıldı. Ancak Eylül 2017’de kurulan İYİ Parti bu kriterleri karşılayamadığı için Hazine yardımı alamadı.

İYİ Parti Hukuk, Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’in verdiği bilgiye göre, eylül ayında kurulan İYİ Parti 24 Haziran seçimlerinde Meclis’e girerek bu yardımın Haziran-Aralık ayındaki kısmını almaya hak kazandı. Bunun için Cumhurbaşkanlığına, Maliye Bakanlığına hazine yardımının yüzde 50’sinin, yani seçimden sonraki 6 aylık kısmın ödenmesi için başvuru yapıldı. Başvurulara yasal süre içinde yanıt gelmedi. Ret anlamına gelen bu durum üzerine İYİ Parti İdare Mahkemesi’nde dava açma kararı aldı.

Davanın bu hafta içinde açılacağını söyleyen İYİ Parti’li Seymen’e göre, “Mahkeme yıllık hazine yardımı ocak ayında bütçeye konuldu. ‘O zaman sen hak kazanmamıştın. O nedenle alamazsın’ diyemez” dedi. Erken seçim için yapılan yardımın da yeni yılın bütçesinde olmamasına karşın ödendiğine dikkat çeken Seymen şöyle devam etti: “Birinci kısmı vermiyorsan da ocak ayında dağıttığın o paranın ikinci kısmını vermek zorundasın. Çünkü diğerlerine dağıttığını da bütçeye koymamıştın.”

İYİ Parti şimdilik hak kazandığını düşündüğü yardımın küçük bir kısmı için pilot dava açacak. Olumlu karar çıkması durumunda kalan yardımın tahsili için ayrıca dava açılacak. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
YILMAZ TÜRK
YILMAZ TÜRK - 2 hafta Önce

Demoraksiler de bu kadar ayrımcılık olamaz.Ötekilere var iyilere yok

Erkan
Erkan - 2 hafta Önce

Hdp ye var Iyi partiye Yok bravu ayrica güzelbi baslik atmissiniz sanada bravo haber erk

Turker
Turker @Erkan - 2 hafta Önce

Bu başlık yine neyse, ya diğerlerine ne demeli.

İYİ
İYİ - 2 hafta Önce

İyi parti düşmanlığı sizin sadece basiretinizi bağlanmakla beraber vicdanınızda körelmiş durumda.İyi parti ekstra bişey istemiyor hakkı olan siyasi partilere hazine yardımını istemekte.

IYI parti Çubuk
IYI parti Çubuk - 2 hafta Önce

Allah IYIlere yardim etsin kötülerin şerrinden korusun hırsızları ayetle alay eden makara yapan PAPA dostu TÜRKLÜK düşmanlarıni kahreylesin

Ülkücü
Ülkücü - 2 hafta Önce

AYRIMCILIK

osman ataş
osman ataş - 2 hafta Önce

paranın peşinde diyeceğine İYi partiye yapılan haksızlığı ve ayrımcılığı yaz. fakat her güzel şey mutlaka büyük zorluklardan sonra kazanılır. İYİ partiye haksızlık, baskı, öteleme, iftira olmasa biz doğru yolda olduğumuzu nasıl anlayacağız. kısaca İYİ parti iyi yolda, ne baskı ne aşağılama, ne iftira bizi yıldıramaz

Karakuş
Karakuş - 2 hafta Önce

Yorumları nasıl istediğiniz şekilde oylanmış gibi saptırıp/yönlendiriyorsunuz. Tam bir Fetö/yandaş metodu, size de yakışmıyor değil. Ancak, edepli insanlar utanır, sizi kınıyorum.

Ahmet Türkoğlu
Ahmet Türkoğlu - 2 hafta Önce

Sanki İYİ parti hırsızlık peşindeymiş gibi başlık atmışsınız .Bu nefretnizi anlamakta zorlanıyorum .Hayırlısı olsun .


SIRADAKİ HABER