İYİ Partili Durmuş Yılmaz'dan Erdoğan'a 'IMF' cevabı

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi' iddiasına cevap verdi.

banner311
İYİ Partili Durmuş Yılmaz'dan Erdoğan'a 'IMF' cevabı

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi' iddiasına cevap vererek, 'Şu IMF'ye 5 milyar borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorlandım, bulabildiğim kelime YALAN' dedi.

Erdoğan Türkiye'nin ekonomide nereden nereye geldiğini rakamlarla anlattığı konuşmasında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'den 5 milyar dolar istediğini bir kez daha söyledi.

"IMF BİZDEN 5 MİLYAR DOLAR İSTEDİ"

Erdoğan, "Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan 'bu borcu verelim mi' dedi. 'Verelim' dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır" dedi.

Erdoğan'ın bu açıklamasına Twitter hesabından yorum yapan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Şu IMF'ye 5 milyar borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorlandım, bulabildiğim kelime YALAN" diye yazdı. 

"MB BİLANÇOSUNDA BÖYLE BİR KAYIT YOK"

IMF'nin Türkiye'den borç istemediğin belirten Durmuş Yılmaz, "İhtiyati fona TAAHHÜTTE bulunuldu. Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: MB bilançosunda böyle bir borç kaydı yok" dedi. 

İktisatçılar, IMF'nin 2008 krizi sonrasında ihtiyat için kaynak oluşturma kararı aldığını, ülkelerden fon taahhüdünde bulunmalarını istediğini ama sonrası IMF'nin bu taahhüdü kullanmaktan vazgeçtiğini söylüyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 11:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.