Kadına şiddete e-kelepçeli çözüm

Kadına yönelik şiddet, bir türlü önlenemezken devletin bu konudaki yol haritası belli oldu.

banner311
Kadına şiddete e-kelepçeli çözüm

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 4. Ulusal Eylem Planı hazırladığı belirtildi. 2021-2025 yılları arasını kapsayacak çalışma üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası örgütlerin raporlarıyla son haline kavuşturulacak. Şu an 15 ilde pilot olarak sürdürülen elektronik kelepçe uygulaması ülke geneline yayılacak.

Özellikle son dönemde hızla artan kadına şiddet olaylarına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Kadına yönelik şiddete karşı eylem planı hazırlayan Bakanlık, elektronik kelepçe uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılmasına ilişkin çalışmalarını tamamladı. Uzmanlar ve uluslar arası temsilcilerin de katkıda bulunduğu eylem planı, son şeklinin verilmesinin ardından kamuoyuna açıklanacak. 

Türkiye’nin kanayan yarası kadına şiddet son dönemde etkisini iyice artırdı. Her gün yeni bir cinayet haberiyle uyandığımız bu günlerde şiddetin önüne geçmeye yönelik çalışmalar da arttı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da artan şiddet olaylarına karşın harekete geçti.

Bakanlık, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü öncülüğünde 2021-2025 yıllarını kapsayacak “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi” hazırlıklarına başladı. Bakanlık, 2016-2020 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 3. Ulusal Eylem Planı kapsamında bugüne kadar yürütülen çalışmalara ilişkin üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, uluslararası örgüt temsilcilikleri nezdinde izleme çalışmalarını yürütüyor.

Yeni eylem planı, bu izleme çalışmalarına ilişkin raporlar dikkate alınarak nihai haline kavuşturulacak.

Eylem planı kapsamında şu an 15 ilde pilot olarak sürdürülen “elektronik kelepçe” uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılmasına ilişkin taslak yönetmelik çalışmaları da tamamlandı.

6284 Sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik Taslağı ilgili kurumların görüşüne sunuldu. Teknik altyapı çalışmaları İçişleri Bakanlığınca sürdürülen elektronik kelepçe uygulamasının, yönetmeliğin yayımlanmasının ardından yaygınlaştırılması planlanıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.