Keriman Halis Ece propoganda için mi dünya güzeli seçildi?

Keriman Halis Ece, iddia edildiği gibi Hristiyanlığın ve Avrupa'nın zafer kutlamasına kurban mı edilmişti?

banner311

Halid Turhan Bey'in iddasına göre "Bir zamanlar Fransa'da oynanan dansa müdahale eden Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu işte mayo ve sütyenle önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir."

Keriman Halis Ece'nin; Boyu: 1.70 m Saç Rengi: Siyah Göz Rengi: Kahverengi idi.

Keriman Halis Ece 16 Şubat 1913 doğduğu. 31 Temmuz 1932 Dünya güzeli seçildi.

Dedesinden kalan mülklerden ve babasının tüccar olmasından dolayı varlıklı bir ortamda büyürken iyi derecede eğitim aldı.

18 yaşındayken arkadaşları, Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği güzellik yarışmasına katılmasını tavsiye etti. Babası izin vermedi.

Feyziye Mektepleri öğrencisi olan 19 yaşındaki Keriman Halis Ece yarışmaya katılmak için babasından izin aldı.

Yarışmaya katılım için verilen ilanda şu cümleler yer aldı; "16 - 25 yaşlarında evlenmemiş, namuslu kızlar 'hafif ve balo kıyafetiyle' yapılacak bu seçime katılabilecek. Kazanamayanların izzet-i nefislerinin rencide edilmemesi için adları açıklanmayacaktır."

Keriman Halis Ece'nin çok iyi piyano çalabilmesi, çok iyi yemek yapabilmesi, dikiş dikmesi ve Fransızcayı anadili gibi konuşması Abdülhak Hamid, Cenap Şahabettin, Vasfi Rıza, Yunus Nadi ve Peyami Safa'dan oluşan yarışmanın jürisini ziyadesiyle etkiledi.

DÜNYA GÜZELLİK YARIŞMASINDA

Keriman Halis Ece, yarışmada birinci seçilince 31 Temmuz 1932'de Belçika'nın Spa kentinde yapılan dönemin en prestijli yarışması olarak kabul edilen, Türkçe karşılığı Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması olan International Pageant of Pulchritude'de Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.

Keriman Halis Ece, 28 ülkenin güzellerinin katıldığı International Pageant of Pulchritude'de birinci seçildi.

Salondakiler, 'Vive la Mustafa Kemal', 'Vive la Miss Turquie' şeklinde tezahürat yaptı.

Törenden sonra göz yaşlarına boğulurken babası Tevfik Halis Bey, 'Toparla kendini, bunca insan seni görmeye gelmiş. Balkona çıkıp selam vermen gerekiyor' dedi.

Keriman Halis Ece, göz yaşlarını silip balkona doğru yönelirken görevlilerden bir Türk bayrağı istedi.

İşte o esnada bayrak krizi yaşandı.

Çünkü salonda Türk bayrağı yoktu.

Keriman Halis Ece, bayrak olmadan balkona çıkmayacağını söyleyince babasıyla birlikte hemen oracıkta atlas bir kumaştan Türk bayrağı yaptı.

Keriman Halis Ece, böylece balkona çıkarak toplanan kalabalığa selam verdi.

Keriman Halis Ece, dünya güzeli seçildiğini öğrenme anındaki duygularını şöyle dile getirdi; "Finale ben ve Almanya güzeli kaldık. Kırmızı bir tuvalet giyinmiş, yakasına da beyaz kurdele takmıştım. Jüri başkanı elindeki zarfı açtı. Heyecandan bayılabilirdim. Ve bütün tiyatro salonu, 'Vive la Mustafa Kemal', 'Vive la Miss Turquie' sesleriyle inledi."

Atatürk'ün Keriman Halis Ece için söyledikleri

Atatürk, Keriman Halis Ece'nin dünya güzeli seçilmesini şu sözlerle yorumladı; "Türk ırkının soylu güzelliğinin daima korunduğunu gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Fakat Keriman Halis Ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki; o, bütün Türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır. Türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder."

Keriman Halis Ece, bu açıklamanın üzerine Atatürk'e çektiği telgrafta duygularını şu sözlerle dile getirdi; "15 günden beri memleketimden hiçbir haber alamamıştım. Bugün Paris sefaretimizde layık olmadığım kıymettar iltifatınızı gazetelerde gördüm. Meserretimden ağladım. Bu muvaffakıyyetim sizin memleket kadınlığına telkin ettiğiniz fikirlerin eseridir. Tanrının sizi üzerimizden eksik etmemesi temenniyetini yad etmekteyim. İhtiramatımın kabulünü rica ederim efendim."

Halid Turhan Bey olayı

Keriman Halis Ece, zaman zaman yaptığı röportajlarda International Pageant of Pulchritude yaşananları bu şekilde anlattı.

Ne var ki bir kişi International Pageant of Pulchritude'de yaşananların böyle olmadığını, Keriman Halis Ece'nin siyasi ve dini nedenlerden dolayı dünya güzeli seçildiğini iddia etti.

O kişi de Halid Turhan Bey...

Yarışmayı yerinde izleyen Halid Turhan Bey, Keriman Halis Ece'nin International Pageant of Pulchritude'de dünya güzeli seçilmesinin siyasi ve dini nedenlerden ötürü yarışma komitesi tarafından ayarlandığını iddia etti.

Halid Turhan Bey, hatıralarında Keriman Halis Ece'nin dünya güzeli seçilmesiyle ilgili olarak bir yazı kaleme aldı.

Halid Turhan Bey'in iddiasına göre International Pageant of Pulchritude başkanı kürsüye geçerek şunları söyledi; "Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa'nın, Hristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 600 senedir dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren Osmanlı artık bitmiştir. Onu Avrupa Hristiyanları bitirmiştir. Elbette ABD'nin ve Rusya'nın hakkını inkar edemeyiz. Neticede bu Hristiyanlığın zaferidir. Müslüman kadınların temsilcisi, Türk güzeli Keriman, mayoyla aramızdadır. Bu kızı zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzeli varmış, yokmuş bu önemli değil. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene Hristiyanlığın zaferini kutluyoruz. Avrupa'nın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa'da oynanan dansa müdahale eden Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu işte mayo ve sütyenle önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de, bize uyan bu kızı beğendik, Müslümanların geleceğinin böyle olması temennisiyle, Türk güzelini dünya güzeli olarak seçiyoruz. Fakat kadehlerimizi Avrupa'nın zaferi için kaldıracağız."

Keriman Halis Ece'nin dünya güzeli seçilmesi, Avrupa basını tarafından 'Osmanlı kızının son hali' manşetleriyle günlerce gündemde tutuldu.

Hatta Keriman Halis Ece'nin fotoğrafları, kartpostal olarak basılıp dağıtıldı.

Avrupa basınında Keriman Halis Ece'nin dünya güzeli seçilmesine farklı yaklaşımlar da oldu. O yaklaşımlar, 'Müslüman bir kadının, bir Türk kızının kendini beğendirmek için devlet imkanlarıyla yarışmaya katılması, Türk modernleşme hareketinin doruk noktası' üzerineydi.

Şimdi olduğu gibi o dönemlerde öz güveni eksik, fitne saçan insanların olduğunuda bilmekte fayda var.

Şu sorular hep akıllarda kalacak.

Keriman Halis Ece, Halid Turhan Bey'in iddia ettiği gibi gerçekten siyasi ve dini nedenlerden dolayı mı dünya güzeli seçildi?

Söz konusu iddiada bulunan neden sadece Halid Turhan Bey oldu?


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.