Korsanlar tarafından rehin alınan Türk gemisi güvenli limana demirledi!

Nijerya açıklarında dün akşam saalerinde korsanların saldırısına uğrayan ve 15 Türkiyeli denizcini rehin alındığı Mozart adlı gemi, Türkiye saati ile saat 11'de Gabon'un Gentil Limanı'na demirlediği duyuruldu.

banner311
Korsanlar tarafından rehin alınan Türk gemisi güvenli limana demirledi!

Türkiye, Gine açıklarında rehin alınan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın bulunması için girişimler başlattı. NTV'ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk gemisine yapılan baskınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon'dan da teknek personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar. Kaptanın morali iyi, personel de iyi. Herhangi yaralanma veya başka bir durum yok. Vefat eden Azerbaycanlı kardeşimizin naaşı var onu da gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri başlatacağız."

BÜYÜKELÇİ'DEN AÇIKLAMA

Türkiye’nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, kaçırılan Türk gemisiyle ilgili açıklama yaptı. Büyükelçi açıklamasında, “Geminin Port-Gentil limanına gemisine demirlenmesini bekliyoruz. Botla gemiye gideceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.