Kripto para, 3 Ocak'tan beri ilk kez yeniden yükselişte! İşte nedeni!

Bitcoin 3 Ocak'tan beri ilk kez yeniden yükselişe geçti.

Kripto para, 3 Ocak'tan beri ilk kez yeniden yükselişte! İşte nedeni!

Rusya'nın kripto para hamlesi, ABD Başkanı Joe Biden'ın devlet kurumlarına kripto paralara yönelmesi talimatı derken Bitcoin 3 Ocak'taki değerini tekrar yakalayarak 47 bin dolar bandını gördü.

Son günlerde ağırlıklı olarak 46 bin 885 Dolar seviyesinde seyreden Bitcoin, 11 Mart'tan bu yana yüzde 15'ten fazla artış gösterdi. Ethereum son 24 saatte yüzde 4.7'den fazla artışla 3 bin 300 dolar seviyesini aştı. BNB 430 dolar seviyesinde seyrederken, yükselişten etkilenen Dogecoin 0,148624 dolar ve Shiba ise 0,00002637 dolar bandında ilerliyor. 

ABD HAZİNE BAKANI'NIN AÇIKLAMASI YARADI

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralara ilişkin önemli açıklamaları yaptı... Yellen, ülkedeki tartışmaların sürmesine ve Elizabeth Warren gibi senatörlerin kripto paralar hakkındaki olumsuz söylemlerinin devam etmesine rağmen bu teknolojiler ile ilgili olumlu ifadelerde bulundu.
Yellen kripto paralar ile ilgili hâlen şüphelerinin bulunduğunu; ancak bu para birimlerinin faydalı olduğunu da kabul ettiğini ifade etti. Yellen, bu teknolojilerin ödeme sistemleri, inovasyon gibi konularda birçok faydasının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

SAVAŞ VURGUSU YAPTI

ABD Hazine Bakanı, Ukrayna'daki savaşının emtia fiyatlarını etkilediğini vurguladı ve ABD’nin kısa vadede Rusya’ya bağımlı olduğu konuları azaltmayı planladığını ifade ederek Çin'e yaptırım uygulamanın uygun olduğunu düşünmediklerini aktardı.

İNGİLTERE'DEN DE HAMLE GELDİ

Birleşik Krallık kısa süre içinde kripto para piyasasını düzenleme planlarını açıklayacağını duyurdu. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın önümüzdeki haftalarda kripto için yeni bir düzenleyicileri duyuracağı belirtilirken, planın detaylarının henüz kesinleşmediğinin de altı çizildi.

CNBC'nin edindiği kaynaklara göre yeni düzenleme olumlu etki sağlayacak. Gemini de dahil bir dizi firma ve ticaret grubuyla görüşmelerde bulunulurken, BOE Başkan Yardımcısı Sam Woods, banka CEO'larına, bankaların ve yatırım şirketlerinin kripto pazarlarına girme konusunda artan ilgi” olduğunu belirten bir açıklamada bulundu.

AB DE BOŞ DURMADI

Avrupa Parlamentosu üyeleri, önümüzdeki hafta düzenlenecek bir toplantı küçük ödemelerin bile içinde bulunduğu anonim kripto para transferlerini sona erdirmeyi planlıyor. Unhosted cüzdan olarak da adlandırılan özel cüzdanlara kripto para transferlerinin kara para aklama ile mücadele kontrollerine dahil edileceği ve anonim kripto para transferlerinin durdurulmasının istendiği aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yaptığı açıklamalarda kripto paraların Rusya'ya uygulanan yaptırımları delmekte kullanıldığını belirtmişti.

RUSYA'DAN KRİPTO ATAĞI

Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny, Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini öne sürdü. Zavalny, dost olarak kabul edilen ülkelerin kripto para biriminde veya yerel para birimlerinde ödeme yapmasına izin verilebileceği ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 14:12
YORUM EKLE