KURT-AR Atatürk'ün Afrin'de kullandığı son karargâha dikkat çekmişti! O ev temizlendi restore edildi müze olacak

Atatürk’ün Afrin’de konakladığı ev temizlendi; çalışmaların ardından restore edilip müze olacağı bildirildi.

Atatürk’ün 1'inci Dünya Savaşı’ndayken konakladığı ortaya çıkan evin temizlendiğini ve Hatay Valiliği'nce restore ettirilerek müzeye dönüştürülmesinin planladığını söyleyen İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Banu Dalaman “Orada Hatay Valiliği, canla başla çalışıyor. Genç bir devlet görevlimiz, Atatürk'ün Suriye seferinde kullandığı bir evi bulmuş. Afrin'de bulunan Ruca'da. Tabii temizlenmiş, yenilenmiş. Şu anda onu nasıl alabiliriz diye düşünüyorlar. O evi müze yapmaya yönelik bir hedefleri var. Bölgede milli değerlerimize bağlı, fedakar bir şekilde çalışan bürokratları görmek bizleri çok etkiledi” ifadelerini kullandı.

HATAY VALİLİĞİ: RESTORASYON ÇALIŞMASI PROJE AŞAMASINDA

Bölgede çalışmalarını sürdüren Hatay Valiliği'nin, söz konusu ev ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Katme Savaşı stratejisini belirleyip karargah olarak kullandığı belirlenen ve Afrin ilçesinde bulunan ev, valiliğimiz tarafından muhafaza altına alındı. Evin çevresinde ve içerisinde temizlik çalışması yapılıp, iyi bir hale getirildi. Restorasyon çalışması da yapılacak. Projeler değerlendiriliyor. Bölgedeki hareketliliğin azalmasının ardından yapılacak restorasyon çalışmaları için muhafaza altındaki bina, proje aşamasında” denildi.

İLK OLARAK KURT-AR TESPİT ETMİŞTİ

Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği 30 Ağustos 2020’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Suriye’nin Afrin kentindeki son karargahında 30 Ağustos Zafer Bayramı anısına tören düzenlemiş oradan canlı yayın yapmıştı.

Yani Zeynep Banu Dalaman’ın dediği gibi “Genç bir devlet görevlimiz” değil o yapıyı ilk kez Kurt-Ar tesbit etmiş ve kamuoyu ile paylaşmıştı.

KENDİ ANLATIMLARIYLA KURT-AR NEDİR?

2011 yılında Türk Milliyetçileri tarafından kurulmuş başka hiçbir kurum ile bağı olmayan bir gönüllü birliği olarak çalışmaya başlayan Kurt-Ar 2016 yılında “Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği” adı altında resmiyet kazandı.

Savaş bölgeleri başta olmak üzere acil yardıma ihtiyacı olan soydaşlarımıza, imkanların elverdiği ölçüde, yardım ulaştırmayı hedefleyen Kurt-Ar tamamen bağışçıların destekleri ile çalışmalarını yürütmektedir. Bugüne kadar Kurt-Ar’a emanet edilen tüm ayni ve nakdi yardımlar bizzat kendi gönüllüleri tarafından ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiş ve kesinlikle başka aracılar kullanılmamıştır. Maddi yardım dışında savaş bölgelerindeki eğitim ve kültür faaliyetleri de aralıksız devam etmektedir.

Tüm yardım faaliyetlerinde aşağıdaki maddeler Kurt-Ar gönüllülerinin vazgeçilmez ilkeleri olmuştur:

- Kurt-Ar tüm faaliyetlerinde öncelikle Allah rızasını ardından da Türk Milletinin refahını gözetir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne zarar verebilecek hiçbir faaliyet içerisinde bulunmaz.

- Kurt-Ar faaliyetlerinde hiçbir ismi ön plana çıkarmaz. Yapılan işin sadece bir aracılık olduğunu bilir. Şayet faaliyet sırasında bir isim duyurulacak ise bu sadece bağışçının ya da Kurt-Ar’ın ismidir.

- Yardım sırasında öncelik soydaşlarımıza ait olsa da ihtiyaç sahibi başka bir milletten ise ona da yardım etmekten asla imtina etmez. Öncelik tanımak dışında kesinlikle ırk ayrımı yapılmaz.

YORUM EKLE