Malatya, Pütürge'de şiddetli deprem '' O fay konusunda uyarmıştı''

Kandilli'nin verilerine göre, Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

banner311
Malatya, Pütürge'de şiddetli deprem '' O fay konusunda uyarmıştı''

Malatya'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem haberini son dakika olarak duyurdu. Deprem Elazığ, Gaziantep, Diyarbakır ve Urfa'dan da hissedildi.

Malatya'daki depremin merkez üssü Pütürge ilçesi olarak belirlendi. Saat 12.35'te meydana gelen depremin büyüklüğünü Kandilli Rasathanesi 5.7 AFAD ise 5.2 olarak duyurdu.

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 12.37'de, merkez üssü Malatya'nın Pötürge ilçesi olan 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7.02 kilometre derinliğinde meydana gelen sarsıntı, çevre illerde de hissedildi.

MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ'TAN İLK AÇIKLAMA 

Malatya Valisi Aydın Baruş, "(Pütürge merkezli deprem) Jandarma ve AFAD ekipleri mahallelerle iletişim kuruyor. Şu ana kadar yansıyan olumsuzluk yok." dedi.

PÜTÜRGE BELEDİYE BAŞKANI DUYURDU

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, "Hasara var, can kaybı yok" ifadelerini kullandı.

İÇİŞERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: HASARA YÖNELİK İHBAR YOK

Bakan Soylu "Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok. Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Görür Malatya fayı konusunda uyarmıştı

Malatya'da merkez üssü Pütürge ilçesinde olan 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından gözler Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'e çevrildi. Prof. Dr. Görür 31 Temmuz'da Malatya fayı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yaşanan depremin ardından gözler Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'e çevrildi. Görür 31 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda "Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır. İyi akşamlar." açıklamasında bulunmuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.