Mars'tan nefes kesen görüntüler!

YouTube kanalı ElderFox Documentaries, Mars yüzeyinin "şimdiye kadar bir araya getirilmiş en büyük mozaiğini" yayınladı. Şaşırtıcı derecede keskin 4K çözünürlükte sunulan bu Mars görüntüleri Kızıl Gezegen'i daha önce hiç olmadığı kadar net gösteriyor.

banner311

Güneş sistemindeki en yakın komşumuz olan Mars, son derece ince bir atmosfere sahip ve gezegen yüzeyinin neredeyse tamamını kum ve toz oluşturuyor. ElderFox’un videosu sonradan renklendirildiği için yer yer mavi bir gökyüzü görünüyor olsa da Mars’ta gökyüzü, gerçekte daha çok kızıl bir renk tonuna sahip.

ElderFox, Mars’ın büyüleyici yüksek çözünürlüklü görüntülerini paylaşırken Mars’ta neden hiç video çekilmediği sorusuna da açıklık getiriyor. Sonuçta NASA, Mars’a şu ana kadar pek çok z gönderdi ve bunların üzerinde kameralar vardı.

Sorun şu ki; Mars’taki veri aktarım hızı günün çoğunda saniyede 32 kilobit seviyelerinde. Mars Keşif Uydusu, yüzeydeki gezginin görüşüne girdiğinde hız saniyede 2 megabayta kadar çıksa da bu çok uzun sürmüyor. Dolayısı ile Mars yüzeyinde gigabaytlarca video çekip Dünya’ya göndermek epey zahmetli bir iş. Fotoğraflar ise doğru sıkıştırma yöntemleri ile çok ama çok daha küçük dosya boyutlarıyla Dünya’ya ulaştırılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 00:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.