MHP’li Demirbaş, tüm sınav ve mülakatları geçmesine rağmen HSK tarafından mesleğe kabul edilmedi! Sebep ‘Bahçeli’

Eski MHP Kırşehir İl Başkan Yardımcısı avukat Bülent Demirbaş, HSK tarafında mesleğe kabul edildi, Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine karar geri çekildi.

banner311
MHP’li Demirbaş,  tüm sınav ve mülakatları geçmesine rağmen  HSK tarafından mesleğe kabul edilmedi! Sebep ‘Bahçeli’

17-25 Aralık döneminde AKP’yi eleştiren Demirbaş, ‘O zaman parti olarak muhalefet ediyorduk’ dedi.

Eski MHP Kırşehir İl Başkan Yardımcısı avukat Bülent Demirbaş, tüm sınav, mülakat ve güvenlik soruşturmalarını geçmesinin ardından Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) mesleğe kabul edildi.

HSK kararının bir süre sonra geri çekildiğini öğrenen Demirbaş, kendisine “2014’te 17-25’ten dolayı hükümeti eleştirdiğine dair bir video var, basın açıklaması var” denildiğini belirtti. Demirbaş, “Adalet Bakanı, HSK’nin benim mesleğe kabulüm ile ilgili aldığı karara itiraz etmiş. HSK de kararını Adalet Bakanı’nın itirazı üzerine geri çekmiş” dedi.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ, HSK MESLEĞE KABUL KARARINI GERİ ÇEKTİ

Cumhuriyet’ten Ömer Duran’ın haberine göreDemirbaş, MHP’de 2009-2014 arasında Kırşehir’de MHP İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde birinci sıradan Kırşehir İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Demirbaş, bu görevine devam ettiği sırada hâkim ve savcı olmak için girdiği sınavları kazandı ve HSK mülakatı öncesinde parti görevlerinden istifa etti. HSK Genel Kurulu’nda mesleğe kabul edilen Demirbaş, bir süre sonra kararın geri çekildiğini söyledi.

“REFERANDUMDA ‘EVET’ OYU VERİLMESİ İÇİN YAZILAR YAZDIM”

Süreci anlatan Demirbaş, 24 Aralık 2016’da hâkimlik-savcılık yazılı sınavına girdiğini ve sınavı kazandığını belirterek durumu “Akabinde 8 Mart 2017’de mülakata girdim ve mülakatı da kazandım. Daha sonra mülakat sonrası akademide hâkimlik-savcılık eğitimi gördüm. Eğitim sonrası akademide resmi yazılı sınav yapıldı, onu da kazandığım açıklandı. Mesleğe kabul sürecimde HSK 2. Daire’de yapılan oylamada 3’e 3 berabere kalındı. Ben daha önce MHP İl Başkan Yardımcılığı, MHP İl Genel Meclis üyeliği ve grup başkanlığı yaptığım dönemlerde, MHP’nin AK Parti’ye karşı katı bir muhalif tavrı vardı. 15 Temmuz sürecinde MHP, Cumhur İttifakı yakınlaşmasına girdi. Doğal olarak biz de yakınlaştık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ‘Evet’ oyu verilmesi için köşe yazıları yazdım. İttifak sürecinde de genel merkezimizin söylemleri doğrultusunda yine siyasetime devam ettim. Fakat HSK’de ‘2014’te 17-25’ten dolayı hükümeti eleştirdiğine dair bir video var, basın açıklaması var’ denildi. Ben de HSK’ye verdiğim dilekçelerde ‘Evet, doğru’ dedim. O dönemde MHP sert muhalefet yapıyordu. Fakat MHP ile AK Parti de yakınlaşınca biz de o doğrultuda yine Cumhur İttifakı lehine desteklerimizi verdik” şeklinde anlattı.

HSK’YA İHBAR EDİLDİ

HSK’de “Siyaset bizi ilgilendirmez, biz hâkim ve savcı arıyoruz” tavrıyla hareket edildiğini duyduğunu söyleyen Demirbaş, “Fakat Adalet Bakanlığı’na, kim ihbar etmiş bilmiyorum, ‘AK Parti’yi eleştirmiş bir kişi hâkim ve savcılığa kabul edildi’ şeklinde ihbar gittiğini öğrendim. Bana gelen habere göre, Adalet Bakanı da HSK’nin benim mesleğe kabulüm ile ilgili aldığı karara itiraz etmiş. HSK de benim mesleğe kabul ile ilgili kararını Adalet Bakanı’nın itirazı üzerine geri çekmiş” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.