Millet İttifakı’nda tezkere çatlağı! İYİ Parti: Evet CHP: Hayır

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den tezkere açıklaması geldi.

Millet İttifakı’nda tezkere çatlağı! İYİ Parti: Evet CHP: Hayır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin Ankara’daki genel merkezinde görüştü, ardından basının sorularını yanıtlamıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tezkere için, “Eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla ‘Evet’ oyu vereceğiz” ifadesini kullanmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den tezkere açıklaması geldi.

Özel, Suriye -Irak tezkeresine hayır oyu vereceklerini açıkladı.

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Tezkerede, Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğinin altı çizildi.

Türkiye'nin, komşusu Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen tezkerede, "Diğer taraftan Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir" denildi.

Türkiye'nin her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanmaya devam edeceği belirtildi. Tezkereye ilişkin görüşmelerde AK Parti, MHP ve İYİ Parti "evet" diyecek. HDP ise "hayır" tutumunu devam ettirecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat Yörükoğlu
Kürşat Yörükoğlu - 2 ay Önce

Yıllarca Ak parti oy vermiş biri olarak en samimi iyi partiyi gördüm kararımı verdim ailecek oyumuz İYİ partiye oy vereceğiz


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344