Milli Eğitim Bakanlığı ve Deniz Feneri Derneği Protokol imzaladı... ‘İyilik’ öğretecekmiş!

Milli Eğitim Bakanlığı, Deniz Feneri Derneği’ne, “İyilik Okulu Protokolü” adı altında okulların kapısını açtı. Protokol ile derneğe, okullarda 2024 yılına kadar geniş faaliyet alanı açıldı

banner311
Milli Eğitim Bakanlığı ve Deniz Feneri Derneği  Protokol imzaladı...  ‘İyilik’ öğretecekmiş!

Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de Deniz Feneri Derneği ile masaya oturdu. Bakanlık ve dernek arasında, “İyilik Okulu” adı altında işbirliği protokolü imzalandı. Öğrencilerin harçlıklarınıdan yapacakları bağışların, “İyilik Kumbarası” adı verilen kumbarada toplanmasını öngören protokol beş yıl sürecek.

Danıştay’ın, “Protokoller, kamusal eğitim sorumluluğunun ihlalidir” kararına karşın Ensar Vakfı başta olmak üzere, İlim Yayma Cemiyeti ve TÜGVA gibi birçok vakıfla işbirliği anlaşması imzalayan MEB, tartışmalı protokollerine bir yenisini daha ekledi. Deniz Feneri Derneği, 18 Kasım'da imzalanan protokol kapsamında bakanlığın yeni ortağı oldu.

EN KAPSAMLI PROTOKOL

MEB ile Deniz Feneri Derneği arasında imzalanan protokole, “İyilik Protokolü” adı verildi. Derneğin, protokol kapsamında öğrencilere yönelik ödüllü yarışmalar düzenlemesine izin verildi. Beş yıl süreceği öğrenilen işbirliğinin Türkiye genelindeki tüm ortaokulları kapsayacağı açıklandı. Ortaokulların yanı sıra halk eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları da protokole dahil edildi. Bakanlığın Deniz Feneri Derneği’yle imzaladığı protokol, bugüne kadarki protokollerin en kapsamlısı oldu.

ÖĞRENCİLER DERNEĞE TAŞINACAK

Protokol ile ortaokul öğrencilerinin Deniz Feneri Derneği’ne götürülmesinin de önü açıldı. Derneğin genel merkezinde ya da şubelerinde, “İnsani değerlere dair hassasiyet artırmak” amacıyla öğrencilere yönelik faaliyet düzenlenmesine izin verildi. Derneğe, öğrencilere yönelik sınırsız faaliyet düzenleme olanağı sağlayacak protokolün amacı, “Toplumda iyiliğin yaygınlaşmasını ve sosyal dokunun güçlendirilmesini sağlamak” şeklinde açıklandı.

Protokol kapsamında okullarda, “İyilik” temalı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek. Etkinliklerin düzenleneceği okulları dernek belirleyecek. Milli eğitim müdürlükleri ise protokol kapsamında yapılacak etkinliklerin tanıtımını ve duyurusunu yapacak.

KUMBARAYA ATILACAK

Okullarda, aralarında, “İyilik Günlüğü” ve “İyilik Kumbarası” adı verilen etkinliklerin de yer aldığı onlarca etkinlik düzenlenebilecek. Öğrenciler, “İyilik Kumbarası” adı verilen etkinlik çerçevesinde derneğin kendilerine verdiği kumbaralara bağışlarını atacak. Etkinliğin amacı, “İyilik yapmak ve infakta bulunmak" olacak. Deniz Feneri Derneği’nce belirlenen, “Öncü şahsiyetler”, okullarda konferans, söyleşi ya da sohbet programları düzenleyebilecek.

Protokol ile okullarda, “Yardımlaşma duygusunu sevdirmek” amacıyla “İyilik Projesi Yarışmaları” yapılacak. Bakanlığa bağlı tüm müdürlüklerin adeta seferber edileceği yarışmalar için Eylül 2020’de ödül töreni düzenlenecek. Öğrencileri yarışmaya katılmaya teşvik etmek için para ödülü konulacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.