Sedat Peker'le gündeme gelen Venezuela peyniriyle ilgili önemli gelişme!

Sedat Peker'le gündeme gelen Venezuela peyniriyle ilgili son gelişme dikkat çekti.

Sedat Peker'le gündeme gelen Venezuela peyniriyle ilgili önemli gelişme!

İlk kez geçen yıl Ağustos ayında Türkiye'yle Venezuela arasında imzalanan imtiyazlı ticaret anlaşmasıyla tartışma konusu olan Venezuela peyniri, geçtiğimiz haftalarda Venezuela’da peynir kalıpları içinde kokain ele geçirildiği haberinin Sedat Peker’in uyuşturucu sevkiyatı iddialarıyla ilişkilendirilmesiyle yeniden gündeme gelmişti.

Son zamanlarda peynir tüketimi de üretimi de azaldı, bunun en temel nedeniyse peynirin kilosunun 8 milyon bolivara kadar çıkması. 8 milyon bolivar Türk Lirasıyla yaklaşık 21 liraya karşılık gelse de asgari ücretin ayda 10 milyon bolivar olduğu ülkede sofralarda peynire rastlamak birçok hane için artık bir lüks.

Bir kilo peyniri nakit ödeyebilmek için dolaşımdaki en değerli banknot olan 500 bin bolivardan 16 adet kâğıt paraya ihtiyaç duyuluyor.

Peynir satıcısı Judith Perez “Venezuela’da peynir tüketimi her geçen gün azalıyor. Fiyatlardan dolayı çoğu kişi peynir satın alamıyor, alabilenler de her defasında daha az istiyor. Örneğin eskiden her hafta gelip 1 kilo peynir alan müşterilerimiz artık 100-200 gram istiyorlar. Artık peyniri gramla satıyoruz” diyor.

Uluslararası Para Fonu IMF kayıtlarına göre Venezuela’da 2012 yılında kişi başı gelir 11 bin 287 dolarken bugün bu oran 2 bin 400 dolara kadar geriledi; asgari ücret yüzde 99 değer kaybetti.

Geçtiğimiz yıl enflasyonun resmi verilere göre yüzde 2 bin 960 olduğu, işsizlik oranının yüzde 50,3 ve ekonomik küçülmenin yüzde 30,9 olarak hesaplandığı ülkede, son 6 yılda her 5 kişiden neredeyse biri yurtdışına göçmek zorunda kaldı.

Amerikan’ın Sesi/ Mustafa Özdemir

YORUM EKLE