Tarihi surlara TOKİ hançeri

Tarihi surlara TOKİ hançeri büyük tepki çekti.

Tarihi surlara TOKİ hançeri

TOKİ, Fatih’te yapacağı “Millet Bahçesi” projesi kapsamında, tarihi Topkapı Surları’nın önüne bakın ne yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “İstanbul Fatih Kara Surları Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale açtı.

TOKİ’nin, 30 Mart’ta yapılmasına onay verdiği ihale 4 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacak.

TOKİ, Fatih’te yapacağı “Millet Bahçesi” projesi kapsamında, tarihi Topkapı Surları’nın önüne yaya köprüsü yapacak.

İhale dosyasında yer alan bilgilere göre, 5 aşamada tamamlanacak olan projenin ilk bölümü, Topkapı Sur girişinden, Mevlana Kapı arasını kapsıyor. İhale dosyasında yer alan görsellere göre, Topkapı Sur girişine, surların görüntüsünü engelleyecek olan yaya köprüsü yapılacak. Fatih Belediyesi’nin surların dibine yaptırdığı ve surların görüntüsünü engelleyen kütüphane binası ile surların arasına yapılacak olan yaya köprüsü 5 metre genişliğinde, 98 metre uzunluğunda olacak. Köprünün yoldan yüksekliği ise yaklaşık 7 metre olarak hesaplandı.

PROJENİN KAPSAMI

Tarihi Surların dibinde yapılacak “Millet Bahçesi” projesi kapsamında otopark, büfe, satış birimi, WC, soyunma giyinme binası, su deposu, güvenlik binası gibi yapılar ile peyzaj düzenlemeleri yapılacak. İhale dosyasında projenin tanımı ve kapsamı şöyle ifade edildi:

“Bu raporda ‘istanbul Fatih Millet Bahçesi Projesi İşi’ kapsamında içmesuyu, yağmursuyu ve atıksu kanalizasyon sistemlerinin projelendirilmesi anlatılacaktır. İstanbul Fatih Millet Bahçesi Projesi’ nin Toplu Konut İdaresi tarafından ihale edilmesi ve ilgili müteahhidin talebi üzere altyapı tatbikat projelerinin yapılması kararlaştırılmıştır. Proje çalışmalarına başlanabilmesi için gerekli dokümanlar müteahhidinden ve ilgili kurumlarından temin edilmiştir.

İstanbul’da yaptırılacak olan millet bahçesi alanı içerisinde alt yapı projelerinin üst yapı konutlarıyla beraber projelendirilerek inşaası yapılacak, mevcut çevre sağlığı tesislerine deşarjları yapılacaktır. Bu şekilde insan faaliyetleri sonucu çıkan çevreye zararlı sıvı atıkların ve yağmur ile sızıntı sularının bölgeden uzaklaştırılması sağlanmış olacaktır. İstanbul’da TOKİ tarafından inşaa edilecek millet bahçesi arazisinin yol, içmesuyu,kanalizasyon, yağmursuyu ve temel drenaj şebekelerinin projelendirilmesi işi her türlü altyapı mühendislik hizmetlerini kapsamaktadır.”

“MİLLET BAHÇELERİ” İSRAFI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet Bahçeleri” konusunda yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:

“Şu anda yatırım değeri 16 milyar lira olan, 78 ilimizde 50 milyon metrekare büyüklüğünde, 278 millet bahçesi yapıyoruz; 42'sini tamamladık, inşallah öbürlerini de en kısa sürede tamamlayacağız.”

İstanbul Kara Surları’nın dibini “Millet Bahçesi” olarak düzenleyecek olan ve 5 etaptan oluşan proje alanı yaklaşık 60 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Topkapı Suriçi’nden başlayıp Marmara Denizi’ne kadar uzanıyor. İhale şartnamesine göre projenin ilk aşaması 400 günde tamamlanacak.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344