Ülkücü halk ozanı Yusuf Polatoğlu hayatını kaybetti

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde yaşayan ve koronavirüse (Covid-19) yakalanan Erzurumlu Ülkücü halk ozanı Yusuf Polatoğlu, dün akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şubat ayından beri Gelsenkirchen'de bir hastanede yoğun bakım tedavisi gören 65 yaşındaki Yusuf Polatoğlu, Covid-19'a karşı verdiği mücadeleyi dün akşam kaybetti. Gelsenkirchen şehrinde başta olmak üzere Ozan Yusuf Polatoğlu'nun vefatını duyan bölgedeki Türkler, sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdi.

Yaptığı çok sayıda eserle ozan geleneğini Almanya'da yaşatan Yusuf Polatoğlu, 1972 yılında öğrenci olarak Almanya'ya geldi. Aldığı maden eğitiminin ardından çalışmaya başlayan Polatoğlu, sonraki yıllarda müziğe başladı.

Polatoğlu, çok sayıda şiir yazdı ve eser besteledi. Şiir kitapları bulunan Polatoğlu'nun yazıp bestelediği birçok eserini başka sanatçılar da seslendirdi. Müziğe Almanya'da başlayan sanatçı Uğur Işılak, Polatoğlu'nun ‘Ren Kıyılarında’, ‘Geçti Gitti O Güzelim Yıllarım’ ve ‘Bayrağı Elden Bırakma’ eserlerine albümlerinde yer vererek yıllarca seslendirdi. Ozan Yusuf Polatoğlu için 2019 yılında, merkezi Köln'de bulunan Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) merkez binasında 45’inci sanat yılı kutlaması yapılmıştı. Aynı yıl Duisburg şehrinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir programla kendisine bir plaket takdim edilmişti.

Hilmi Şahballı

Ülkücü camianın tanınan ozanlarından Hilmi Şahballı, "Yaktın bizi ozanım" başlığıyla yaptığı paylaşımda şöyle dedi: "Can dostum, arkadaşım, sırdaşım, Hakk aşığı kardeşim Ozan Yusuf Polatoğlu'nu maalesef kaybettik. Allah'ım rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. O bir dava adamıydı. Gurbet elde Türk'ün sancağını son nefesine kadar dalgalandırdı. Yusuf gibi temiz, Yusuf gibi yiğit biriydi. Biz O'ndan razıydık, Allah da O'ndan razı olsun."

UĞUR IŞILAK'TAN POLATOĞLU MESAJI

Polatoğlu'nun vefat haberini alan sanatçı Uğur Işılak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Büyük bir ozanı, yüce bir insani kaybettik. Ne söylesem eksik, ne anlatsam yarım. Yusuf Polatoğlu gördüğüm en mülayim, en mütevazı insandı. Allah, mekanını cennet eylesin. Dostlardan tek ricam, ozanımın aziz ruhuna en az bir Fatiha okumalarıdır” ifadelerine yer verdi.

1956 Erzurum'un Oltu ilçesi Gökçedere köyü nüfusuna kayıtlı olan Polatoğlu'nun, cenaze işlemlerine hafta sonu olmasından dolayı ancak pazartesi günü başlanabilecek.

Almanya'da kılınacak cenaze namazının ardından Yusuf Polatoğlu'nun naaşı, salı günü uçakla gönderileceği Türkiye'de toprağa verilecek.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344