Üvey baba Cihangir İslam Mariam Kavakçı'ya destek verdi

Merve Kavakçı'nın eski eşi Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına getirilen Kavakçı'nın kızı Mariam Kavakçı'ya destek verdi.

banner311
Üvey baba Cihangir İslam Mariam Kavakçı'ya destek verdi

Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına getirilen Merve Kavakçı'nın kızı Mariam Kavakçı'nın sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğraflar gündem olmuştu.

Merve Kavakçı'nın eski eşi CHP'den seçilerek Saadet Partisi'ne geçen İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Mariam Kavakçı’ya destek vererek sosyal medyada “Zorunlu Söz” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

İslam'ın açıklamaları şu şekilde;

'Linç elbette ki insanlık dışıdır. Mevcut sistem ise sıkça eleştirdiğim gibi felakettir.

Unutmayınız:

"Adalet gibi yüce hedeflere zalimce ve aşağılık araçlarla ulaşılamaz."

Sözüm düşünenlere. Şartlanmış olanlarınsa eleştirdiklerinden bir farkı yoktur. İnşallah onlar da düşünürler.

- Türkiye dışında bir ülkede yaşamayı düşünmüyorum. Bu ülkede yaşayan insanlarla kader birliği yapmayı bir ödev olarak değerlendiriyorum.

- Siyasetle iştigal ettiğim için bunların bilinmesini olağan karşılıyor ve yanlış öncüllerden kalkan yargıları da sonlandıracağını umuyorum.

- AK Parti ile bugüne dek bir siyasi veya iş ilişkim olmadı. Bu haksız siyaseti savundukları sürece Hak ve Adalet'e dayalı muhalefetim devam edecek, kişisel bir talebim de olmayacaktır.

- TC vatandaşlığı dışında vatandaşlık veya oturma iznim vs yoktur. Müracaatım da olmamıştır.

- Mariam Kavakçı'nın öz babası değilim; anneleriyle 2016 ortalarında sonlanan beş yıllık evliliğim dolayısıyla şık bir baba-kız ilişkimiz olmuştu.

- Kişisel tercihim olmasa da boşanmadan itibaren, ailenin herhangi bir ferdi ile selamlaşma dahil bir temasım ol(a)madı. Siyaset zor bir uğraş tabi Hakikat diye bir dert varsa.Birbirinden bu kadar nefret eden tarafların olduğunu da biliyordum.Aslında en kolayı bir tarafa yaslanmak ve işini yürütmek.Bunu yapmayacak doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim."Saray kötüdür, linç daha da kötüdür."

1999 yılında TBMM’de yaşanan başörtüsü krizi ile gündem olan ve 2017 yılında Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı, Cumhurbaşkanlığı danışmanı olarak atandı. Merve Kavakçı'nın kız kardeşi Ravza Kavakçı da, 25. ve 26. dönemlerde AKP milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştı. Kavakçı ailesinin bürokraside üst yönetimlere gelmesi, sosyal medya başta olmak üzere milletvekili düzeyinde bazı tepkilere neden oldu.

Mariam Kavakçı, kendisi hakkında yapılan paylaşımların ardından sosyal medya hesaplarını kapattı.

Merve Kavakçı’nın eski eşi, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da Mariam Kavakçı üzerinden başlatılan tartışmanın bir linçe dönüştüğünü ifade etti. Kavakçı’nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak atanmasını “adaletsiz sistem üzerinden eleştirenlere bir sözü olmayacağını” ifade eden İslam, “Mariam Kavakçı'ya hayat tarzı üzerinden saldıranlar bir arada yaşama hayallerimizi yıkıyorlar” dedi.

1999 yılında Merve Kavakçı ve kızlarına yine linç girişimi yapıldığını hatırlatan ve olayın videosunu paylaşan İslam, “Saray kötüdür ama linç bunlardan da kötüdür. Sarayı ortadan kaldırabilirsiniz ama lince katılanlar bu utancı hayat boyu taşıyacaklardır” ifadelerini kullandı.

İslam’ın sosyal medya hesabı Twitter’da Mariam Kavakçı ile ilgili olarak yaptığı paylaşımlar şöyle:

Sayın Mariam Kavakçı ataması hakkındaki tweetler konusunda yorum yapmakta tereddüt etmemin nedeni kendileriyle beş yıldan fazla baba - kız hukuki ilişkimizin olması. İşin bir lince dönüşmesi karşısında susmanınsa insani değerler açısından bir sefalet olduğunu düşünüyorum.

'DANIŞMANLIK İÇİN GÜVEN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRME YAPILIR'

Mariam Kavakçı atamasına adaletsiz sistem adına yapılan itirazlara söyleyecek bir şeyim yok. Ancak danışmanlık hizmeti özellikler taşıyan bir görevdir. İş mahremiyeti de içerdiğinden genellikle bir yarışma çerçevesinde değil de güven üzerinden değerlendirme yapılır.

'DÖRT YILLIK FAKÜLTE YETERLİ'

Milletvekilleri de danışmanlarını seçerken sınav açmaz, kendi çalışma tarzlarına uygun olan adayları işe alırlar. Bu nedenle Mariam Kavakçı'nın işe alımında tek seçici işverendir yani Cumhurbaşkanlığıdır. Dört yıllık fakülte eğitimi de bunun için yeterlidir.

'FOTOĞRAFLAR KENDİSİNE AİT DEĞİL'

Mariam Kavakçı'ya hayat tarzı üzerinden saldıranlar bir arada yaşama hayallerimizi yıkıyorlar. Kullanılan fotoğrafların büyük çoğunluğunun kendisine ait olmadığını ve bir algı yönetimi yapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ona ait olsa da bu şekilde yaklaşmak bir linçtir...

'İLLE DE BİR ŞEY KINAYACAKLARSA...'

Mariam Kavakçı'ya kendi algıladıkları İslam Ahlakı üzerinden de saldırılıyor. Onlara tavsiyem önce ortadaki tabloyu araştırıp incelemeleri. Teyit etmeleri. İlle de bir şeyleri kınayacaklarsa bu işe hırsızlıklardan, yolsuzluklardan ve OHAL-KHK zulümlerinden başlamaları.

'O DERECE BAŞARILIYDI Kİ...'

Sayın Mariam Kavakçı'nın formasyonuna gelince: Kendisi Texas Üniversitesi'nde "Konuşma Bozuklukları" üzerine doktora yaptı. O derece başarılıydı ki henüz bir Yüksek Lisans öğrencisiyken kendisine hasta bakma özel izni verdiler. Kanaatimce bu yeterlidir.

'BENİM TAVSİYEM AKADEMİSYEN OLMASIYDI'

Benim kendilerine tavsiyem akademide yani Texas Üniversitesi'nde kalması ve akademisyen olmasıydı. Kişisel görüşüm ileride bu alanın önemli bir teorisyenlerinden olabileceği yönündeydi. Hala öyle. Sayın Mariam Kavakçı daima yaşından olgun davranışlar gösteren biri oldu.

'İLK LİNCİNİ 6-7 YAŞLARINDA YAŞADILAR'

Bunun başlıca nedeni, ne yazık ki, ilk lincini kardeşi Fatima ile birlikte 6-7 yaşlarında yaşamış olması ve bu acı tecrübeyi her ikisinin de çok olumlu bir olgunluğa dönüştürmeleri. Beş yıllık baba-kız ilişkisinde her ikisinden de çok şey öğrendim. İkisine de müteşekkirim.

'LİNCE KATILAN ÇOCUKLAR EMİNİM ÇOK ÖFKELİDİR'

1999 yılında yaşanan bu linçte ne yazık ki çocuklara karşı çocuklar kullanıldı. Okul idaresi tarafından. Bugün utananlar bu işin azmettiricileri. Lince katılan çocuklar eminim ki kendilerine bunu yaptıranlara çok öfkelilerdir.

'LANETLİYORUM'

Bütün sistem ve haksızlık eleştirileri haklı olsun olmasın kabul görmelidir. Ancak algı yönetimi, karakter cinayeti, linç yapılarak haksızlıklara karşı çıkılamaz. Böyle bir yaklaşımda haklılık da ortadan kalkar. Bu lince katılanları en ağır şekilde kınıyor ve lanetliyorum.

'LİNCE KATILANLAR BU UTANCI HAYAT BOYU TAŞIYACAKLAR'

Saray kötüdür ama linç bunlardan da kötüdür. Sarayı ortadan kaldırabilirsiniz ama lince katılanlar bu utancı hayat boyu taşıyacaklardır. Kendilerine tavsiyem eleştirilerini saklı tutarak saldırgan dil nedeniyle Sayın Mariam Kavakçı'dan açıkça özür dilemeleri.

'BAŞARILAR DİLİYORUM'

Mariam Kavakçı'ya yeni görevinde başarılar diliyorum. Meryem'i ve Fatima'yı kendi kızlarım gibi her zaman çok sevdim ve saygı duydum; bundan sonra da böyle hissedeceğim. Bu olayı da metanetle ve kimseye kin duymadan atlatacaklarından eminim.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 12:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Cem
Cem - 2 yıl Önce

Mrs Mariam 'ı destekliyorum. Dil patoloğu danışman şart. Hem anası , danası yedi sülalesi de danışman ya da başka bir üst düzey bürokrat . Aynı zamanda ABD vatandaşı ...Daha ne olsun ki doktora da yapmış. İyi de poz veriyor. Büyüksün Mariam , Başkan sana minnettar.

Ali Aydın
Ali Aydın - 2 yıl Önce

Allahın laneti üzerlerine olsun