Yılmaz Özdil'den 2500 liralık Mustafa Kemal kitabı eleştirilerine yanıt

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' kitabının özel basımı büyük olay yaratmıştı. Özdil, bugünkü yazısında eleştirilere yanıt verdi.

Yılmaz Özdil'den 2500 liralık Mustafa Kemal kitabı eleştirilerine yanıt

Özdil yazısından önce bir kaç bilgi ve haber paylaşmakta fayda var.

Özdil'den yanlışını düzelten okuruna ilginç tepki

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazdığı kitaplardan elde ettiği gelirle gündeme gelen Yılmaz Özdil, bir okuyucusunun kitabında bulduğu hataya tahammül edemedi. Özdil'in tarih bölümü öğrencisine tersleyerek verdiği cevap sosyal medyada geniş yankı buldu.

Atatürk sevgisini istismar ederek kitap satışından binlerce lira kazanan Yılmaz Özdil eleştirilere tahammül edemiyor.

Bir sosyal medya kullanıcısı 'Mustafa Kemal' kitabındaki hatalı bir bölümle ilgili Yılmaz Özdil ile aralarından geçen bir mesajlaşmayı paylaştı. Söz konusu kitaptaki tarihsel bir hatayı nazik bir dille Özdil'e ileten okur aldığı cevap karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Özdil, bilgi yanlışlığı konusunda kendisini nazik bir dille uyaran okuruna sert bir üslupla "Hem ‘doğru değil’ diyosun, hem imza almaya geleceğini söylüyorsun tuhaf değilmi Atahan? Bence sen benim kitabımı imzalatma. Habertürk izle." cevabını verdi.

Atatürk istismarına tepkiler büyüyor

Yılmaz Özdil'in yazdığı Mustafa Kemal isimli kitabın özel serisi 1881 adet basılarak 2 bin 500 liradan satışa sunuldu. Kırmızı Kedi Yayınevi'nin Twitter hesabından atılan tweetle reklamı yapılan kitabın fahiş fiyatı sosyal medyada her kesimden büyük tepkiyle karşılandı. Sosyal medya kullanıcıları kitabı "Atatürk istismarı" olarak yorumladı. Mustafa Kemal kitabı, Atatürk'ün kendi eseri olan Nutuk'tan 82 kat daha fazla fiyatla satılacak.

Gürgen Öz'den Yılmaz Özdil'e 2 bin 500 TL'lik kitap tepkisi

Son günlerde sosyal medya hesabından paylaştığı videolar ile adından oldukça söz ettirmeye başlayan Gürgen Öz, Yılmaz Özdil'in 2 bin 500 liraya satışa sunulacak kitabı için, "Atatürk'ün kendi yazdığı kitap Nutuk 25 lira ama yok 2 bin 500 lira verip onunla ilgili yazılmış kitabı almak daha mantıklı" dedi.

Oyuncu Gürgen Öz, Instagram'dan paylaştığı videolarla gündemi oldukça meşgul etmeye başladı. Gürgen Öz'ün Yılmaz Özdil'in 2 bin 500 liraya satışa çıkacak olan kitabı için yaptığı eleştiri sosyal medyada gündem oldu.

SOSYAL MEDYADA BİRÇOK ELEŞTİRİ YAPILMIŞTI

Yılmaz Özdil'in satışa çıkacak olan kitabı hakkında bir çok sosyal medya kullanıcısı eleştiride bulunmuştu. Ülke gündemini meşgul eden konularla ilgili eleştirel bir mizah yapan Gürgen Öz ise, Yılmaz Özdil'in kitabı hakkında söyledikleriyle adeta sosyal medyayı salladı.

"ATATÜRK'ÜN KENDİ YAZDIĞI KİTAP 25 LİRA"

Gürgen Öz, 2 bin 500 liraya satışa çıkan Yılmaz Özdil kitabıyla ilgili, Atatürk'ün kendi yazdığı kitap Nutuk 25 lira ama yok 2 bin 500 lira verip onunla ilgili yazılmış kitabı almak daha mantıklı" dedi.

İşte Öz'ün videosunda yer alan ifadeler:

"Hayatım ya gülmemek elde değil, gülmemek elde değil. Bu kapitalizmi çok seviyorum. Şimdi Yılmaz Özdil bir Atatürk kitabı yapmış 2 bin 500 lira yani 400 euro, asgari ücret 2 bin lira ama önemli değil kriz var ama önemli değil. 2 bin 500 lira dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kitap yok sadece Türkiye'de olur. Atatürk'ün kendi yazdığı kitap Nutuk 25 TL ama yok 2 bin 500 lira verip, onunla ilgili yazılmış hepimizden daha Atatürkçü Yılmaz Özdil'in kitabını almak en mantıklısı en mantıklısı. Yani halka ulaşabilmesi için bu kitap 2 bin 500 lira. Yani burada ne demek istiyor Yılmaz Özdil, asgari ücreti 15, 20 bin lira yapın herkes 2 bin 500 liraya bu kitabı alabilsin demek istiyor. Bu adamın çok üzerine geliyorlar. Bir de Atatürk'ü iyi anlamak lazım. Atatürk köy enstitüleri yapıyor niye her köyde bir enstitü olsun bilgi bütün halka ulaşabilsin, herkes aydınlanabilsin, aydınlanabilmek bu kadar kolay olsun diye ama günümüzde 2 bin 500 lira evet."

Yılmaz Özdil'den 2500 liralık Mustafa Kemal kitabı eleştirilerine yanıt

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' kitabının özel basımı büyük olay yaratmıştı. Özdil, bugünkü yazısında eleştirilere yanıt verdi.

Yılmaz Özdil'in 'Mustafa Kemal' kitabının 1881 adet basılarak 2 bin 500 liradan satışa sunulması, kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. Özellikle kitabın basımını yapacak olan yayınevine sosyal medya üzerinden büyük tepki yükselirken, konuyla ilgili olarak yazar Yılmaz Özdil'den bugünkü yazısında açıklama geldi.

"Türkiye'de gelmiş geçmiş tüm zamanların en yüksek tirajına ulaşan “Mustafa Kemal” kitabının koleksiyon versiyonu yarın çıkıyor." diyen Özdil, "Sadece 1881 adet. Seri numaralı. Bir daha asla basılmayacak. Dünyada sadece 1881 kişide olacak. Saat 9'u 4 geçe ararsanız veya tıklarsanız, cevap alamazsınız. Saat 9'u 45 geçe ise, çok geç olabilir. Söylemedin demeyin. Tam 9'u 5 geçe başlayacak." ifadelerini kullandı.

Kitabı hazırlama nedenine değinen Özdil, şunları söyledi:

"Bu çok özel kitabı niye hazırladık?

Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazılmış binlerce kitap var. Ama… Atatürk hakkında ilaç için bir tane bile koleksiyon değeri taşıyan prestij kitap yok. Dünyanın önemli kütüphanelerinde
bulunacak, Anıtkabir gibi en önemli adreslerde sergilenecek, bir tek prestij kitabı yok. Bunu kendimize görev edindik. Mustafa Kemal'e boynumuz borcu olarak hissettik.

Ve aslında bu kitabı, satın almak isteyenler için üretmedik. Mustafa Kemal için ürettik. Mustafa Kemal'e yakışır olması için ürettik. “Limited edition” tabir edilen sınırlı sayıda üretim biçimi, gelişmiş ülkelerde geleneği olan bir yayın biçimidir. Herkes için üretilen, herkesin alım gücüne hitap eden sıradan baskının yanısıra, koleksiyonerler ve özel meraklılar için basılır. Nedrettir. Nadirdir. Ulaşılması, sahip olunması, paran olsa bile, imkansıza yakındır. Bir daha basılmayacağı sözü verilmiştir. Bugün yüksek zannettiğin fiyat, son kitap satıldığı anda katlanır.
Fiyatı artık yayıncı değil, kitaba sahip olan kişi veya kurum belirler. Dolayısıyla, sınırı yoktur.

Kitap sayısı sınırlı, bedeli sınırsızdır. Ben çok zenginim alayım diyemezsin. Satanı bulamazsan, geçmiş olsun." Evini soysalar, altını mücevheri gidip yeniden satın alabilirsin. Bir kitap çalınırsa milyarder ol, yerine koyamazsın. Kırmızı Kedi hafta sonunda bir basın duyurusu yaptı, Mustafa Kemal kitabının 1881 adetlik koleksiyon serisinin fiyatını 2 bin 500 lira olarak açıkladı. Anında… Haysiyet celladı yandaş koro ve ikinci cumhuriyetçiler tarafından planlı, organize şekilde linç kampanyası başlatıldı. Atatürk'ü istismar ettiğimiz söyleniyor. Atatürk üzerinden dolandırıcılık yaptığımızı söyleyen bile oldu.
Hakaret, küfür gırla."

Özdil, 2500 liralık kitap hakkındaki 'Atatürk istismarı' eleştirilerine ise şu yanıtı verdi:

"Birincisi…

Bu koleksiyon kitabı, elektrik faturası değil.
Doğalgaz faturası değil.
Ödemek zorunda değilsin.
Almaya mecbur değilsin.
Mustafa Kemal'i okumak istiyorsan, aynı içerikteki Mustafa Kemal kitabı zaten her bütçeye uygun fiyatıyla var, özellikle internet üzerinden etiket mümkün.

İkincisi…

Sponsor bulup noter çekilişiyle 1881 talihliye bedava dağıtabilirdik. Ben kendi payıma, Mustafa Kemal kitabının kapağına adımı bile koymadım. Mustafa Kemal'i neden herhangi bir
şirketin promosyon malzemesi yapayım? Biz bu kitabı Mustafa Kemal'i yüceltmek için ürettik. Herhangi bir holdingi yüceltmek için değil. Çağdaş kuvayi milliyenin yayınevi
Kırmızı Kedi ve sahibi Haluk Hepkon, Türkiye tarihinin bugüne kadar görmediği bir maliyeti tek başına üstlendi.
Üstelik risk üstlendi, çünkü, satıp sonradan parasını ödemek üzere üretilmedi, devasa maliyetin tamamı şimdiden ödendi.

Satılır veya satılmaz diye hesap etmedik, biz aldık. Bu kitap, sponsora değil, halkın kendisine emanet, halka ait.

Üçüncüsü…

Prestij kitaplara bir kaç örnek vereyim. Otomobil efsanesi Ferrari'nin kitabı var, 30 bin lira. Moda ikonu Valentino'nun hayatını anlatan kitap var, 12 bin lira.
Marilyn Monroe'yu anlatan kitap var, 6 bin lira. Osmanlı padişahı Üçüncü Selim tarafından saray mimarlığına atanan Antoine Ignace Melling'in gravürlerinden oluşan kitap var, sıkı
durun, 70 bin lira!

Piri Reis var, 2 bin 200 lira.
Evliya Çelebi var, 2 bin lira.
Mimar Sinan var, 3 bin lira.

Bu kitap Sinan'ı istismar etmek için mi hazırlandı, yoksa Sinan'ı onurlandırmak için mi? Elbette onurlandırmak için hazırlandı. Kapadokya var, 4 bin 900 lira. Afrodisyas var, 5 bin 250 lira. Ephesos var, 5 bin 740 lira. İpek Yolu var, 7 bin lira. Anadolu Halıları var, 8 bin 400 lira. Şöyle bir incele, memleketle gurur duyarsın, öylesine muhteşem Muhibbi Divanı var, 2 bin 400 lira.
Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlıca'ya tercüme ettirilen Klaudios Ptolemaios var, coğrafya kitabı, 3 bin 500 lira. Osmanlı Sikkeleri var, 3 bin 870 lira. Osmanlı Sultanları var, 4 bin 900 lira. Osmanlı Tarihi var, 15 bin lira. Üçüncü Ahmet var mesela, 12 bin 500 lira.

2 bin 500 liraya kitap olur mu diyenlerin bunlardan haberi var mı? Ya da şöyle sormak lazım… Bize akıllarınca hakaret etmeye çalışanlar acaba kitap okuyor mu?

Padişahlara prestij kitap yapınca sorun yok, Atatürk için çaba harcayınca “istismar” öyle mi?

Dördüncüsü…

Mustafa Kemal kitabı üzerinden yapılan bağışları bilen biliyor. Elbette çalışmamızın karşılığında gelir elde edeceğiz ama, henüz ne benim, girmedi. Kitap çıkalı neredeyse dört ay oldu,
henüz bir kuruş almadık. Kendimizi en sona bıraktık. Ama söz verdiğimiz bağışların tamamı kuruşu kuruşuna ödendi. 1881 koleksiyon serisinin geliriyle de, Mustafa Kemal çocuk serisi finanse
edilecek. Buradan elde edilecek imkanlarla Anadolu'daki özellikle köy ilkokullarına daha fazla fırsat yaratılacak, daha fazla çocuğumuzun Mustafa Kemal'le arkadaş olarak tanışması sağlanacak.

Beşincisi…

Bu prestij kitabına elbette sadece 1881 kişi sahip olacak ama, isteyen herkes görebilecek. Yarın sabah Kırmızı Kedi'nin merkezinde olacağım, saat 9'u 5 geçe 1881 adet kitaptan birini parasını ödeyerek satın alacağım. Yılmaz Özdil'e ait bu kitap, Kırmızı Kedi'nin Beşiktaş mağazasında özel korunaklı platforma yerleştirilecek, isteyen her yurttaş Kırmızı Kedi Beşiktaş mağazasına gelerek
görebilecek.

Altıncısı ve en önemlisi…

Mustafa Kemal kitabı, karşı devrimcilerin karalama kampanyalarına rağmen, 1 milyon 500 bine koşuyor, tüm zamanların en yüksek tirajına ulaşan kitabı oldu, çıktığı günden beri tam 16 haftadır
liste birincisi. Mustafa Kemal kitabının çocuk versiyonu, sadece 25 gün önce raflardaki yerini aldı, sadece 25 günde 2 milyona yaklaştı. Hakaret ediyorlar, küfür ediyorlar, karalamaya çalışıyorlar, yalanlar söylüyorlar, iftiralar atıyorlar ama, durduramıyorlar."

"Mustafa Kemal aydınlanmasını bizden sonraki nesillere aktarma sorumluluğumuz var, kararlıyız. Paraya taptıkları için, para için yapmadığımızı kavrayamıyorlar." diyen Özdil, yazısını şöyle sonlandırdı:

"Yarın sabah.
Saat 9'u 5 geçe.
Aklınızı oynatın, aklınızı…
Durduramayacaksınız."

YORUM EKLE