Güneş’teki son patlama, dünya çapında elektrik kesintilerine yol açabilecek büyüklükteydi. Araştırmacılar, yüzyılda bir meydana gelen bu tür olayların izlerini sürüyorlar. İşte, bu konuda NASA’nın yaptığı açıklamalar ve patlamanın detayları:

Güneş Patlaması Uyarısı

NASA, 22 Şubat 2024 Perşembe günü, Türkiye Saati ile 17:34’te zirveye ulaşan ve X6.3 sınıfı olarak derecelendirilen güçlü bir güneş patlaması hakkında uyarıda bulundu. Bu patlama, iletişim ağlarını ve elektrik şebekelerini etkileyebilecek potansiyele sahip.

AutoCAD Alternatifleri: Profesyonel Çizim Yazılımları AutoCAD Alternatifleri: Profesyonel Çizim Yazılımları

Patlama Kategorileri

Güneş patlamaları, A’dan X’e kadar beş farklı kategoriye ayrılır. M ve X kategorileri, en yüksek etkiye sahip olanlardır ve dünya üzerindeki radyo iletişimi ile elektrik şebekelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu patlamalar, Güneş’in 11 yıllık aktivite döngüsü boyunca gerçekleşir.

Son Yılların En Büyük Patlaması

Kayıtlara göre, bu X6.3 sınıfı patlama, 2017’den bu yana Güneş’te gözlemlenen en büyük patlamadır ve Space Weather Live verilerine göre tarihi patlamalar listesinde 27. sıradadır. En büyük kaydedilen patlama ise X40 sınıfındadır.

Patlama Etkileri

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bu tür bir patlamanın yüksek frekanslı radyo sinyallerinde geçici bozulmalara veya tamamen kesintilere neden olabileceğini belirtti. Ancak, patlamanın genel halk için ciddi bir tehdit oluşturmadığı da eklenmiştir.

Güneş Döngüsü ve Beklentiler

Bu patlamalar, 2019’da başlayan ve 2025’te zirveye ulaşması beklenen 25. Güneş Döngüsü sırasında meydana gelmektedir. X6.3 sınıfı patlama, şu ana kadar bu döngüde kaydedilen en büyük olaydır, ancak döngünün devamında daha büyük patlamaların meydana gelmesi beklenmektedir.

Elektronik cihazların şarj edilmesi tavsiyesi, olası elektrik kesintilerine karşı bir önlem olarak görülebilir. NASA’nın uyarıları, bu tür olayların ciddiyetini ve potansiyel etkilerini göz önünde bulundurarak yapılmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi