2020 yılının temmuz ayında Dünya kendi ekseni etrafında hiç olmadığı kadar hızlı dönmüş ve bu yüzden bir gün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha kısa sürmüştü. Geçtiğimiz ayın sonlarında bu durumun bir benzeri yaşanmış ve bir gün yine 24 saatten daha kısa sürmüştü. 29 Haziran 2022 tarihinde Dünya, kendi etrafındaki dönüşünü hızlı bir şekilde tamamlamış ve Dünya’da en kısa gündüz yaşanmıştı.

Tüm bunların nedenini Dünya’nın mükemmel bir şekilde küresel olmaması ve kendi ekseni etrafında sallanabilmesi olarak açıklayan bilim insanları şimdi de Dünya’daki günlerin gizemli bir şekilde uzadığını açıkladılar. Bu durum yalnızca zaman işleyişimizi değil aynı zamanda birçok teknolojiyi de etkiliyor. Gelin bu durumun nedenlerine hep birlikte bakalım.

Bilim insanları, Dünya’nın etrafını gözlemleyebilmek için çeşitli teknikler geliştirilmeye başlandığından beri Dünya’nın dönme hızı hakkında çok kesin tahminler yapabiliyor. Bu tahminler ve bir atom saati arasında yapılan bir karşılaştırma, son birkaç yılda bir günün giderek kısaldığına dair bilgiler ortaya çıkardı.

Ancak gelgitler ve mevsimsel etkiler nedeniyle meydana geldiğini bildiğimiz dönüş hızı dalgalanmaları haricinde şaşırtıcı bir durum ortaya çıktı. 29 Haziran 2022'de Dünya'nın en kısa günü yaşanmasına rağmen, uzun vadeli yörünge 2020'den bu yana kısalmadan uzamaya kaymış gibi görünüyor. Bu değişim son 50 yılda benzeri görülmemiş bir şeydir ve bu değişikliğin nedeni belli değil.

Bilim adamları, gezegenin dönüş hızındaki bu son, gizemli değişikliğin, "Chandler yalpalaması" adı verilen bir fenomenle alakalı olabileceğini ifade ettiler. Ayrıca radyo teleskoplarından yapılan gözlemler de son yıllarda yalpalamanın azaldığını gösteriyor; ikisi bağlantılı olabilir.

Makul olduğu düşünülen son bir olasılık ise Dünya'nın içinde veya çevresinde belirli hiçbir şeyin değişmemiş olmasıdır. Dünyanın dönüş hızında geçici bir değişiklik meydana getirmek için diğer periyodik süreçlerle paralel olarak çalışan uzun vadeli gelgit etkileri olabilir.

Editör: Habererk Haber Merkezi