Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aslan Yaman’dan Ukrayna-Rusya savaşı açıklaması

Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aslan Yaman’dan Ukrayna-Rusya savaşı açıklaması geldi.

Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aslan Yaman’ın açıklaması şu şekilde:

Ülkemizi derinden etkileyen ve bizi de içine alma potansiyeli olan Rusya- Ukrayna Savaşı’nın olumsuz ekonomik sonuçlarını hemen görmeye başlayacağız. İki ülke de yüksek ticari hedefler koyduğumuz önemli ticari ortaklarımızdır. Ticaret hacmimiz 37 milyar Dolar ve ülkemizin toplam dış ticaret hacmi içinde % 7,45 pay almaktadır. Bu ticaret haminin yanında, Ukrayna ile imzaladığımız serbest ticaret anlaşmaları ve savunma sanayi işbirliği anlaşmalarına ilaveten bu ülkelerden 10 milyon turistin ülkemizi ziyaret etme potansiyelini de dikkate alırsak savaşın özellikle Ukrayna’yı tahrip ettiği kadar ülkemizi de tahrip edeceği açıktır.

Özetle, sanayimiz için kömür, doğalgaz, petrol ve demir çelik ürünleri ve hammaddeler, başta buğday olmak üzere, mısır ve ayçiçek yağı gibi önemli gıda maddeleri tedarikçimiz olan bu ülkelerin arasındaki savaş ülkemiz açısından tam anlamı ile bir kabus senaryosudur.

Bu savaşın, yaratacağı hayat pahalılığı yanında ülkemize ekonomik maliyetinin her yıl için en az 45 milyar Dolar olacağını hesaplıyoruz.

Diğer yandan Montrö ile hukuki statüsü belirlenen boğazlardan savaş gemilerinin geçirilmesi için baskı yapılacağı ve egemenlik haklarımızın zorlanacağı da dikkate alındığında bu savaşın çok yönlü hem ekonomik hem politik kriz yaratması kaçınılmazdır.

Bu nedenle aktif tarafsızlık politikası ile ülkelerin toprak bütünlüğü temeline dayalı bir barışın sağlanması için etkin bir politika uygulanması gereğini ve bu doğrultuda partimizin üstüne düşecek tüm çabayı göstermeye hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarım.

YORUM EKLE