İstanbul'da sabah saatlerinde denize halk otobüsü düştü. Haliç Metro İETT durağında park halinde duran ve boş olduğu öğrenilen İETT otobüsünün henüz belirlenemeyen bir nedenle hareket ederek denize düştüğü öğrenildi. Olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edilirken, ekipler otobüsü çıkarma çalışması başlattı.

İstanbul Valiliği'nden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada "Saat 08.09' da Emniyet haber merkezi'nden alınan bilgiye göre Fatih Eminönü Demirtaş Mahallesi Ragıp Gümüşpala Caddesi Eminönü İETT garajı içerisinde park halinde  bulunan EM1 hat numaralı  boş  (Eminönü-Kulaksız) Özel Halk Otobüsü el freni boşalarak denize düşmüştür. İtfaiye ekipleri, sahil güvenlik ve yol bakımdan 1 adet vinç olay yerindedir. Ölü ve yaralı yoktur" denildi. 

"KENDİ KENDİNE HAREKET EDİP DENİEZ GİTTİ"

Otobüsün şoförü Ramazan Şahin, park halinde duran otobüse tam binecekken, kendi kendine hareket ettiğini ve denize gittiğini söyledi. Şahin, "Nasıl oldu bilmiyorum. Çıkınca bakacağız" dedi. 

İBB: CAN KAYBI VE YARALANMA YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Eminönü'nde denize düşen özel halk otobüsüyle ilgili yaptığı açıklamada, "Fatih Eminönü İETT garajı içerisinde bulunan EM1 Kulaksız-Eminönü hattında çalışan boş özel halk otobüsü, şoförünün el frenini çekmeden araçtan inmesi sebebiyle kayarak denize düşmüştür. Olayda can kaybı ve yaralanma olmamıştır. Şoförle ilgili tahkikat başlatılırken, otobüsü çıkarma çalışmaları devam etmektedir" ifadelerine yer verdi. 

DALGIÇLAR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Eminönü'nde denize düşen özel halk otobüsünü denizden çıkarmak için dalgıçlardan oluşan bir ekip çalışma başlattı. Kurtarma çalışmalarına itfaiye ekipleri karadan, Sahil Güvenlik ekipleri de denizden destek veriyor. Halk otobüsünün vinç yardımıyla denizden çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. 

OTOBÜSÜN DENİZE NEDEN DÜŞTÜĞÜ KEMARE KAYITLARIYLA TESPİT EDİLDİ

Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Halk Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Naci Yağız, otobüsün el fereninin çekilmediğini tespit ettiklerini açıkladı. Yağız, "Büyük geçmiş olsun. Aracımız 2017 model Isuzu marka bir araç. Periyodik bakımları yılda 2 kez İETT Genel Müdürlüğü garajında, bir kez de TÜVTÜRK' te yapılıyor. Aracın bakımı ve eksikleri tamam. Araç sabah 07.12'de Eminönü'ndeki peronuna geliyor. 07.33'te de kalkış saati var. Bu kısa arada şoförümüz aşağıya çay almaya indiğinde, şoförümüzün imdadı çekmediğini kamera kayıtlarında henüz net olmamakla beraber gördük. El frenini çekmediği gözüküyor. Araç çıktığında daha net göreceğiz. Bundan kaynaklanan kalkışına 3-5 dakika kala, şoförümüz el kumandasıyla aracın kapını açıp içerisine binmek üzereyken, araç hareket ediyor. Diğer halk otobüsümüze vurarak, bağımsız hale gelip denize düşüyor. Şu an çıkartılıp onun içerisine İETT tarafından takılan, İBB tarafından takılan kamera sistemimiz var. Herşey orada gözükecek zaten. Denize de düşse onlar kaybolmuyor uçaktaki kara kutu gibi. Durum bu hepimize geçmiş olsun" diye konuştu.

DHA

Editör: Yadigar Hanım