Haşhaş içeriğinde; bakır, kalsiyum, demir, manganez, potasyum, magnezyum ve çinko bileşenler yer almaktadır. Haşhaşın en önemli faydaları içerisinde; saç sağlığının iyileştirilmesi, bağışıklığın arttırılması, kalp- damar sağlığını koruma, kan akışını arttırma, kemikleri güçlendirme, sindirimi düzenleme gibi pek çok faydaya sahiptir.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın içerisinde yer alan pek çok faydadan bahsetmek mümkündür. Öncelikle haşhaşın içerisinde yer alan bakır ve vitaminler, kan hücrelerinin üretimi konusunda oldukça etkilidir.

- Haşhaşın yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, tıpta doğal bir ağrı kesici olarak kullanıldığı belirtilebilir.
- Haşhaş kalp ve damar sağlığı için faydalı olmakla beraber beyin fonksiyonları konusunda da oldukça yararlıdır.
- Haşhaşın tohumunda oleik asit yer almaktadır. Bu; kötü kolesterolü düşürmek için önemli bir bileşendir.
- Haşhaşın içeriğinde yer alan manganez, çok güçlü bir antioksidandır.
- Haşhaşın içeriğinde yer alan bol orandaki potasyumla tansiyonu dengelemektedir.

Haşhaş Neye İyi Gelir?

- Haşhaş, eşsiz tadıyla sağlık adına da oldukça yararlı bir tohumdur. Potasyum, kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineralleri içerisinde bulundurur. Bilhassa bakır, kan hücrelerinin üretimi konusunda çok etkilidir. Aynı şekilde tohumlardan çıkarılan Omega 3 ile Omega 6 yağ bakımından zengindir. Manganez güçlü antioksidan içeriğiyle beyin ve kalp adına yararlıdır.
- Haşhaş, doğal bir ağrı kesici olarak bilinir.
- Cilt sorunlarının azaltılması konusunda ve cildin güzelleşmesinde oldukça etkilidir.
- Tohumda yer alan oleik asitle, kötü kolesterolü düşürmekle beraber iyi huylu kolesterolü arttırmaktadır.
- Haşhaşın içeriğinde bulunan potasyum, tansiyonu dengeler. Bu yüzden tansiyon hastaları adına önemli yararları bulunur. İçeriğinde bulunan zengin lifler ile kabızlık sorunun giderilmesine destek olur.

Haşhaş Ne İşe Yarar?

- Haşhaş bitkisinde içeriğinde yer alan zengin lifler ile kabızlık sorunundan kurtulmak mümkündür.
- Haşhaş tohumlarının en önemli faydası, kalp ve damar hastalığını önlemesi olarak belirtilebilir. Haşhaş tohumları, kalp sağlığı adına gereken linoleik asit ve omega- 6 yağ asidini içerir.
- Sağlığa olan yararı dışında cilt için de oldukça yararlıdır. Haşhaş bitkisi, cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
- Haşhaş tohumlarında yer alan diyet lifi ve oleik asit, kanda bulunan kötü kolesterol seviyesini düşürüp, iyi huylu kolesterolün artmasına destek olur.

Haşhaşın Az Bilinen Faydaları

Haşhaşın az bilinen yararları;

- Haşhaş tohumlarının içeriğinde yer alan demir, kalsiyum ve bakır mineralleri gibi temel gıda maddeleri, beyin için gereklidir. Bu mineraller; nörotransmitterlerin düzenli olması için önemlidir ve beyin fonksiyonlarını geliştirir. Haşhaş tohumu, bilişsel bozukluklara iyi geldiği söylenebilir.
- Haşhaş tohumunun çayını içmek; insan vücudundaki kortizol düzeyini azaltır. Bu; stres düzeyindeki azalma sakinleştirici etkiye yol açarak uyumaya destektir.
- Bazı çalışmalarda, haşhaş tohumunun ağız ülserlerini iyi ettiği belirtilmektedir.

Haşhaşın Zararları Nelerdir?

Haşhaş, diğer bitki ve tohumlarda olduğu üzere fazla bir şekilde tüketildiği zaman bazı zararlara neden olabilir.
- Çiğ bir şekilde tüketilen haşhaşın, kusma ve mide bulantısına neden olabileceği unutulmamalıdır.
- Aşırı haşhaş tüketimi, zihni bulandırmaya sebep olabilir.
- Haşhaşın yaşı küçük çocuklar tarafından tüketilmesi, oldukça risklidir. Bu yüzden hekime danışarak çocuklara kullandırmak gerekir.
- Haşhaş tüketiminin fazlası sonucunda oluşabilecek zarar, cinsel isteksizliktir. Bu yüzden haşhaşın gereğinden fazla tüketilmemesi gerektir.

Haşhaşın Besin Değerleri ve Kalorisi

Haşhaşın besin değerleri ve kalorisi; 10 gramı 53 kalori olarak belirlenmiştir. Haşhaş tohumunun besin değerleri ise; yüzde 13 protein, yüzde 20 karbonhidrat, yüzde 67 yağ içerir. Bununla beraber pek çok vitamini içeriğinde bulundurur

Haşhaş Ezmesi

Haşhaş Ezmesi, Haşhaş sıcak iklimler de yağış alan bölgeler de yetişen bir bitki türüdür. Türkiye' de en çok Ege bölgesinde yetişir. Haşhaş kontrollü bir şekilde izin verilen yerlerde yetişir. Çünkü bazı haşhaş türlerinden uyuşturucu yapılmaktadır. Haşhaşı mutfaklarımızda çok kullanırız. Haşhaşın tohumu, ezmesi ve yaprağı mutfaklarımızda kullanılır.

Ama çoğunlukla haşhaş ezmesi kullanılır. Haşhaş ezmesi, haşhaş tohumunun kavrulup iyice ezilmesi ile elde edilir. Haşhaş ezmesi her yerde kullanılır.Özellikle hamur işlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Çöreklerde, böreklerde, poğaçalarda ve mayalı bir çok hamur işlerinde ve daha bir çok yerde kullanılır.Haşhaş ezmesi tam bir şifa kaynağıdır ve insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. Haşhaş ezmesi tek başına sade olarak yendiği gibi, yinede en çok hamur işlerinde kullanılır. Biz haşhaş ezmesinin nasıl kullanıldığını ve faydasını öğrenelim.

Haşhaş ezmesi nasıl kullanılır?

Haşhaş ezmesi tıpkı tahin pekmez gibi sabah kahvaltılarında tüketilir. İki kaşık haşhaş ezmesine biraz toz şeker ve sıvı yağ katılarak, ekmeğin üzerine sürülerek yenir. Bunu reçelle de deneyebilirsiniz.

Haşhaş ezmesini başka bir şekilde tüketmek isterseniz. Hamur mayalayıp, haşhaş ezmesini biraz sıvı yağ ile açın. Sonra mayalı hamuru oklava ile açalım. Biraz hamuru incelttikten sonra üzerine haşhaş ezmesini sürelim. Biraz dövülmüş ceviz atıp, bir ucundan tutarak kıvıralım. Rulo şekli verip fırına sürelim.

Dilimleyerek çayla afiyetle yiyelim.

Haşhaş ezmesinin faydaları

Haşhaş günümüzde birçok ağrı kesici ilacın ham maddesi olarak kullanılır.

Başta diş ağrısı olmak üzere diğer ağrılara da çok iyi gelir.

Astım ve mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

80 YAŞINDA DGS'YE GİRDİ 80 YAŞINDA DGS'YE GİRDİ

Göz bozukluklarında da kullanılır.

Haşhaş ağız yaralarını iyileştirir ve ağız yaralarından korur.

Hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderir.

Kalp ve kemik sağlığını korur.

Beyin fonksiyonunu düzenler.

Cilt sağlığında oldukça faydalıdır. Egzama ve kırışıklıklara karşı cildi korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sinir sistemini sakinleştirir.

Kolesterolü düzenler.

Meme kanseri riskini azaltır.

Kısacası tam bir şifa kaynağı olan haşhaş, tüm vücut sağlığını destekler.

Not: Haşhaş evet çok faydalı bir besindir. Ama fazla tüketilmemelidir, kontrollü bir şekilde tüketmek gerekir. Çünkü haşhaşın içinde uyuşturucu bir madde vardır. Bu size zarar verebilir.