Hergün bir yenisi çıkan siber dolandırıcılık bu kezde vatandaşlara, İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından atılıyormuş gibi içerisinde virüs taşıyan sahte linkler bulunan SMS’ler gönderiyorlar.

Bir vatandaşın telefonuna atılan, sahte ve yanıltıcı olduğu anlaşılmasın diye sanki E-Devlet ve İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından gönderilmiş gibi kurgulanmış metin ve virüs yani zararlı yazılımlara yönlendiren linkler içeren SMS’in, dikkatle bakıldığında dolandırıcılara ait olduğu anlaşıldı.

e devlet-2

E-Devlet bilgileriniz ele geçirilmeye çalışılıyor

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de bir dizi açıklama yayınlayarak vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. Söz konusu bilgilendirme paylaşımı şöyle:

"Bazı cep telefonlarına gelen, "e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapılmıştır. Sizlere ait değilse lütfen kontrol ediniz." şeklindeki kısa mesajlar, dolandırıcılık amaçlıdır.

Serinlemek için denize girdi: Kayboldu Serinlemek için denize girdi: Kayboldu

Kısa mesajdaki link aracılığıyla kullanıcıların e-devlet bilgilerinin ele geçirilmesi amaçlanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının ad ve logoları kullanılarak yürütülmeye çalışılan dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat ediniz.

Resmi kurumların bildirimleri haricinde herhangi bir bildirim veya duyuruya itibar etmeyiniz.belediye-1

 Polis vatandaşları sık sık bilgilendiriyor

Siber suçlara ve telefon dolandırıcılarına karşı polis ekipleri vatandaşları sık sık uyararak bilgilendiriyor. Ekipler ne olursa olsun bu SMS’ler ve aramalara itimat edilmemesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Editör: Habererk Com