İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ramazan geleneğini yaşatmak amacıyla Üsküdar’daki Mimar Sinan Meydanı’na iftar organizasyonunda kullanılmak üzere TIR’la konteynerler ve çadırlar götürdü. Alana kurulmak istenen çadırlara AKP'li belediyeler engel oldu.

AKP’li Üsküdar Belediyesi, İBB'nin iftar organizasyon çadır ve konteynerlarını meydana indirmesini engellemek amacıyla alana cenaze, çöp kamyonu ve bazı araçlarını park etti. Organizasyona engel olmak isteyen Üsküdar Belediyesi zabıtları ile İBB yetkilileri arasında arbede çıkınca, olaya vatandaşlar da dahil oldu. Olaya polis müdahale etti.

AKP’li Ümraniye Belediyesi de İBB’nin inşa ettiği 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda kuracağı çadırları benzer yöntemleri kullanarak engelledi.

İBB yetkilileri Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’e yaptığı açıklamada Üsküdar’daki meydanın kendi yetkili alanlarında olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili İBB, meydandaki kamu mallarına verilen zarar ve engellemelerden dolayı Üsküdar Belediyesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hastane ve kütüphanenin önünde, 29 gün boyunca 10:00 – 02:00 arasında konser gibi etkinlikler yapılır mı? Gelin buraya değil, daha işlek, geniş ve uygun olan ana meydana, sahile kurun dedik, İBB ise zabıtalarımıza saldırmayı seçti” ifadelerini kullandı.

AKP'li belediyenin Üsküdar Mimar Sinan Meydanı'nda yaptığı engelleme dikkat çekti. Belediye çok sayıda zabıta memurunun yanı sıra meydana çöp araçları, kar ile mücadele kamyonlarını getirdi.

Engellemeye tanık olan yurttaşlar belediyenin çok sayıda zabıtayı engelleme için kullanmasını, araçlarla meydanın kapatılmasına tepki gösterdi.

İBB'nin iftar çadırlarına AKP engeli! Alana bir anda polis doldu - Son  Dakika Haberler

Editör: Yadigar Hanım