İbrahim Murat Gündüz, Türk siyasetinin kilit figürlerinden biri olan Alpaslan Türkeş'i, vefatının 27. yıl dönümünde saygı ve dua ile anarak, "O, göğe ulaşan sancağıyla serdengeçtilerin öncüsü, Türk milletinin son başbuğuydu; ruhu şad, mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

20. yüzyılın Türkiye'sinde siyasi arenada belirgin bir rol oynayan Alpaslan Türkeş'in, ardında bıraktığı ideoloik mirasın günümüzde de etkisini sürdürdüğünü belirten Gündüz, Türkeş'in hatırasının milliyetçilik ve siyasi düşünce açısından halen canlı olduğunu vurguladı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve uzun yıllar liderliğini yapan Başbuğ Türkeş, askeri hayatının ardından siyasi sahneye adım atmış ve 1944eki Türkçülük-Turancılık Davası'na katılımıyla siyasi kimliğini şekillendirmeye başlamıştı.

Esenyurt'ta ATM’ye giden vatandaşlar hayatının şokunu yaşadı Esenyurt'ta ATM’ye giden vatandaşlar hayatının şokunu yaşadı

II. Dünya Savaşı'nın son bulmasının ardından politikaya giren Türkeş, 1965 yılında MHP'yi kurarak, Türk milliyetçiliği ideolojisini bu parti çatısı altında toplamıştır. MHP ve bünyesindeki Ülkü Ocakları, 1970'ler ve 1980'ler Türkiye'sinin siyasi hayatında belirleyici bir etki yaratmıştır. Türkeş, Türk ulusal birliği ve bütünlüğüne yaptığı vurgular, milliyetçi retoriği ve devletçi ekonomi politikalarıyla tanınmıştır.

4 Nisan 1997'de hayata gözlerini yuman Alparslan Türkeş, ölümünden sonra da MHP ve ülkücü camia tarafından ideolojik bir lider olarak hatırlanmaktadır. Onun politik ve düşünsel mirası, Türk siyasi tarihinde ve sağ görüşlü politikalar oluşumunda mühim bir yere sahiptir. Ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen anma törenleri, Türkeş'in ideallerinin ve mücadelesinin hala sürdürüldüğünün bir ifadesi olarak kabul edilmektedir.

Editör: İsmail Türk