İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye'de konut satışı karşılığında vatandaşlık alma sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sürecin halen devam ettiğini vurgulayan Yerlikaya, birkaç gün önce yabancı yatırımlara vatandaşlık verilmesine ilişkin yeni kararlar imzaladığını söyledi.

Bakan Yerlikaya, Katar merkezli El Cezire televizyonunun Türkiye'deki Suriyeliler, düzensiz göç ve sığınmacı sorunu ile ilgili sorularını yanıtladı. Yerlikaya, Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik ırkçılık yapıldığına ilişkin iddialara, "Mevcut hükümetin ırkçılık ve yabancı düşmanlığının topluma yayılmasına izin veremeyeceğini ve Türklerin tarihi, kültürü ve inançlarında ırkçılık ve nefret suçunun olmayacağı" diye yanıt verdi.

"ARAP KARDEŞLERİMİ VE DOSTLARIMI İSTİYORUM"

Yerlikaya, muhabirin Türkiye'de yaşayan Arapların konut ve vatandaşlık almasına ilişkin "Özellikle Türkiye'deki Araplar bu sorunun cevabını bekliyor olacak. Bu da oturum ve gayrimenkul meselesidir. Hepsi birkaç ay süreyle askıya alındı. Birçoğu zorluklarla karşı karşıya. İşler normale dönecek mi, işler iyileşecek mi, iyileşebilir mi? Bu talepler dikkate alınacak mı? Yoksa işler bekediye seçimleri sonrasına mı kalacak?" sorusun ise şu yanıtı verdi:

"Birkaç gün önce yabancı yatırımlara vatandaşlık verilmesine ilişkin kararları imzaladım. Evrakları Cumhurbaşkanlığı'na gönderdim. Yatırımcılara vatandaşlık verilmesi söz konusu olduğunda, prosedürler halen daha önce duyurduğumuz şekilde ve gecikmeksizin aynıdır. Evrakları Cumhurbaşkanlığı'na teslim ediyoruz. Bundan sonra prosedürler kanunla takip edilir. Süreç olması gerektiği gibidir. Arap kardeşlerimi ve dostlarımı istiyorum."

"2-3 AY İÇİNDE TÜRK VATANDAŞLIĞI ALABİLİYORLAR"

Bakan Yerlikaya, yabancıların vatandaşlık almasına ilişkin sürecin durduğu iddialarının asılsız olduğunu dile getirirken, gayrimenkul satışları karşılığı vatandaşlık vermeye devam ettiklerini söyledi. Yerlikaya, Türkiye'de gayrimenkul satın alarak vatandaşlığa hak kazanan yabancı uyruklu kişilerin 2-3 ay içerisinde Türk vatandaşlığı alabildiklerini sözlerine ekledi.

Yerlikaya'nın röportajı El Cezire'nin internet sitesinde yayımlanmazken, Youtube üzerinden yayınlanması dikkat çekti.

Editör: Yadigar Hanım