Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmaniye 6. Kitap Fuarı’nda düzenlenen söyleşiye katıldı. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Cumhuriyet tarihi üzerine konuşan Prof. Dr. Ortaylı, gençlere tavsiyelerde de bulundu. 

Konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin başardığı büyük işleri örneklerle anlatan Prof. Dr. Ortaylı, “Bütün partilerin programında bunun olması gerekir, bütün vatandaşların buna inanması gerekir. Türk Ordusu dünyada talim vermeyi bilen nadir ordulardan biridir.” dedi. 

Yurt dışına gitmek isteyen gençlere seslenen Prof. Dr. Ortaylı, şunları söyledi: 

"Her şeyden evvel bir şeye dikkat edeceğiz. Buradan kaçarım, giderim, orada yaşarım… Yaşayamazsın, kimse seni beklemiyor. Beklenen mülteci guruplarından değilsiniz. Es kaza gittin, neresinde oturursun o cemiyetin, belli olmaz. Gördünüz adamın halini. Dr. Öz, bir numaralı cerrah. Pensilvanya'dan aday oldu, karşısına sarsağın birini koydular, ona rey verdiler.

Her şeyin doğru dürüst hesabını kitabını yapın. Biz size dışarıya çıkmayın demiyoruz. Çıkın, oturun, okuyun, öğrenin ama gelin. Ama belli ki yer küreye fazla gelirsiniz. Burası babanızın memleketi, bunu da unutmayın. Adam olan baba evini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz." 

Editör: Yadigar Hanım