MEB öğrencilere yeni materyal çalışmaları yayımlandı… MEB öğrencilere yeni materyal çalışmaları yayımlandı…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dünya sıralamalarında ilk 400 içinde yer alan üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verileceğini açıkladı. Ayrıca, ilk 1000 içinde olan üniversitelerden mezun olanlar için de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) şartı aranmayacak.

İlk 400 içindeki üniversitelerden mezun olanlar, tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk programları dahil olmak üzere tüm programlardan doğrudan denklik alabilecekler. Ancak ilk 1000 içinde yer alan üniversitelerden mezun olanlar için, belirli bölümlerde başarı şartı aranacak ancak YKS'ye girmeleri gerekmeyecek. İlgili programların başarı sıralamasını sağlamış olanlar denklik için başvurabilecekler ve başvuruları transkriptlerine göre bireysel olarak incelenecek.

İlk 1000 içinde yer almayan üniversitelerden tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk programlarından mezun olanlar ise YKS'ye girmek ve başarı şartını sağlamak zorunda kalacaklar. Başvuruları kabul edilirse, transkriptlerine göre bireysel olarak incelenecek.

Diğer bölümler için ise YKS'ye girmek zorunlu olmayacak. Bu düzenleme, yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin denklik işlemlerine ilişkin önemli bir adım olarak görülüyor.

Editör: Habererk Com