Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret iddiasıyla aldığı 2 yıl 7  ay 15  gün hapis cezasının  onandığını iddia etti.

Selvi, iddiayı bugünkü köşesine taşıdı. İmamoğlu'nun, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçiminin kaybetmesinin hemen ardından genel başkanlık mesajı verdiğini ileri süren  Selvi, bu mesajı vermesinin altında  İstinaf Mahkemesi’nden aldığı bir haberin etkisi olduğunu söyledi. 

İmamoğlu'nun 29 Mayıs'ta yaptığı bir konuşmada "Ümitsizliğe yer yok" cümlesindeki değişim vurgusuna dikkat çeken Selvi, "Ne kadar doğru bilmem. Bunun üzerine 'Siyasi yasak kapsamına girersem tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olamam. Karar kesinleşmeden önce CHP Genel Başkanı olursam, ana muhalefet partisinin liderini yasaklayamazlar' diye düşünüyormuş. Bundan dolayı acele ettiğini söylüyorlar" dedi.

Selvi, "İmamoğlu'na hapis cezzası onandı mı?" başlıklı yazısının ilgili bölümünde şunları yazdı:

"Ekrem İmamoğlu hakkında YSK üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. İmamoğlu bu kararı İstinaf Mahkemesi’ne götürdü. Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçim sabahı hemen CHP genel başkan adaylığı veren mesajı atmasının altında İstinaf Mahkemesi’nden aldığı bir haberin etkisi olduğu söyleniyor. İmamoğlu, İstinaf’ın cezasını onadığını öğrenmiş.

Ne kadar doğru bilmem. Bunun üzerine “Siyasi yasak kapsamına girersem tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olamam. Karar kesinleşmeden önce CHP Genel Başkanı olursam, ana muhalefet partisinin liderini yasaklayamazlar” diye düşünüyormuş. Bundan dolayı acele ettiğini söylüyorlar.

İstinaf Mahkemesi’nden onama çıksa dahi bunun bir de Yargıtay yolu var. İmamoğlu, “Yargıtay’dan da 6-7 ay içinde onama çıkarsa aday olamam” diye düşünmüş olabilir.

Ekrem İmamoğlu zamana karşı yarış içinde. Siyasi yasak kararı onanmadan önce CHP Genel Başkanı olmak istiyor. Peki seçilebilir mi? Şansı var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın imkânları ve İstanbul iş dünyasının desteğiyle bunu sağlayacak ekonomik gücü de var.

Ancak doğru bir stratejiyle hareket edip oyunu doğru kurması şartıyla.

Konuşmasında diyen ve dikkat çeken bir 'değişim' vurgusu yapan İmamoğlu, "Kimse endişe etmesin. Her şey yeniden başlıyor. Unutmayın değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada, her ortamda değişim. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç asla beklemeyeceğiz artık" ifadelerini kullanmıştı."

Editör: Yadigar Hanım