Sosyal medyada paylaşılan bir içerikte incir ile ilgili inanılmaz bilgiler anlatıldı. Mesela incirin bir meyve olmadığını biliyor muydunuz? Bilhan Akkaya’dan alıntılan söz konusu içerikte “İncir sıradan bir meyve değildir, aslında bir meyve bile değildir. Teknik olarak incirler; ters çiçeklerdir. İncir ağaçları; badem ve kiraz ağaçları gibi diğer meyve ağaçları gibi çiçek açmaz.” Denildi.

Yazının devamı şöyle:

İNCİR DOĞANIN BİR KURAL İHLALİDİR

“Öncelikle, teknik olarak bir meyve değil, doğanın bir kural ihlalidir. Üremek için kurban edilmiş bir eşek arısına veya içinde ölen bir böceğe ihtiyaçları vardır.”

İNCİRLER TERS ÇİÇEKLERDİR

İncirler; incir olarak bildiğimiz kırmızı renk tonları olan bu büyük koyu kozanın içinde açan ters çiçeklerdir. Her çiçek "aquenyum" adı verilen tek bir ceviz ve tek bir tohum üretir. İncir çeşitli bitkilerden oluşmaktadır ve bu özelliği çıtır dokuya etki etmektedir. Aslında bir incir yediğimizde yüzlerce meyve yemekteyiz.  Ancak en inanılmazı incir çiçeklerinin üremek için ihtiyaç duyduğu özel tozlaşma sürecidir.”

Diğer meyvelerde olduğu gibi arıların rüzgarla polen getirmelerine bağlı değillerdir. Bu sebeple incir arısı olarak bilinen özel bir arı türüne ihtiyaçları bulunmaktadır.  Bu arılar, incirin büyümesi için gerekli genetik materyallerini taşır ve incirlerin çoğalmasını sağlamaktadır. İncir arıları; incir olmadan yaşayamaz çünkü larvalarını meyvenin içine bırakmaktadırlar. Bu ilişki ortak yaşam veya karşılıklılık olarak bilinmektedir.

Editör: Habererk Haber Merkezi