İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (UKHSA), ülke çapında 113 kişiyi etkileyen koli basili (E. coli) salgını hakkında bir açıklama yaptı. Yetkililer, ulusal düzeyde dağıtılan bir gıda maddesinin tüketimi sonrası koli basili bulaşmasının yaşandığını belirtti. Salgın, şiddetli ve bazen kanlı ishal, mide krampları, kusma ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Alkali Diyetle Sağlıklı Kilo Verme Yöntemi Alkali Diyetle Sağlıklı Kilo Verme Yöntemi

UKHSA tarafından yapılan açıklamada, “Mevcut araştırmada örneklerin tüm genom dizilimi, çoğu vakanın tek bir salgının parçası olduğunu gösteriyor. Vakaların geniş coğrafi yayılımına dayanarak, bu salgının ulusal düzeyde dağıtılan bir gıda maddesiyle veya birden fazla gıda maddesiyle bağlantılı olması muhtemeldir,” denildi.

Sağlık yetkilileri, salgının kaynağının henüz doğrulanmadığını ancak açık çiftlikler, içme suyu veya kirli deniz suyu, göl veya nehirlerde yüzmeyle bağlantılı olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.

25 Mayıs’tan itibaren bildirilen 113 vaka kapsamında, koli basili bulaşarak hastalananların yaş aralığının 2 ila 79 olduğunu ve çoğunluğun genç yetişkinler olduğunu açıkladı. UKHSA, genel olarak yıllık bazda ortalama 1500 vaka gördüklerini ancak bu salgında genom dizilim çalışması tamamlanınca daha fazla vaka sayısı beklediklerini ifade etti.

Editör: Habererk Com