Resmi Gazete'de değiştirilen inanılmaz karar!

Resmi Gazete'deki değişiklikle, kamu kurumlarının mali tablolarını 3 yıl daha Sayıştay'a vermemesinin önü açıldı.

Resmi Gazete'de değiştirilen inanılmaz karar!

Kamu kurumları üç yıl daha mali olarak denetimsiz olacak.
Karar, geçen hafta sonu Resmi Gazete ’de yayınlanan bir değişiklikle yapıldı.
Birçok kurum 2012'yi resmi olarak denetimli, fiili olarak ise denetimsiz geçirmişti.

Kamu kurumlarının mali bilgilerini Sayıştay ’a iletmemesi nedeniyle başlayan tartışmalar sürerken, geçen hafta sonu Resmi Gazete ’de bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle, kamu kurum ve kuruluşlarının detaylı mali bilgi ve tablolarının 3 yıl daha Sayıştay’a verilmemesinin yolu açıldı. Düzenleme hakkında bilgi veren uzmanlar, “Sayıştay, bu yıl kamu kurumlarından mali rapor ve tablolarla ilgili bilgi alamadığı için birçok kurumla ilgili denetim görüşü oluşturamadı. Bu düzenleme ile söz konusu durum 3 yıl daha sürebilecek ve kurumlar 3 yıl daha mali tablolarını Sayıştay’a vermeme hakkına sahip olacaklar” diye konuştu. Sayıştay yetkilileri ise “Şu anda kurumsal bazda bilanço ve mali tablolar oluşturulamıyor. Biz 3 yıl içinde yine denetleme yapacağız ama sınırlı olacak. Belki kurumlar 3 yıldan önce uyum sağlarlar, biz de daha hızlı yeni sisteme geçeriz”bilgisini verdi. 

MALİYE BAKANLIĞI VERECEĞİZ DEMİŞTİ 

Söz konusu “denetim krizi”, kurumlarla ilgili hazırlanan raporlarda da net bir şekilde ifade edildi. Sayıştay’ın birçok bakanlık ve kamu kurumu ile ilgili hazırladığı raporlarda; Maliye Bakanlığı ’nın denetim krizine neden olan kurumsal mali bilgilerin 2013 itibariyle üretilmeye başlanacağı beyanında bulunduğu belirtildi. Raporlarda “Kamu idaresi mali tabloları alınamadığı için Sayıştay, 2012 yılına ilişkin mali rapor ve tabloları hakkında görüş bildirememektedir” denildi. Böylece birçok kurum 2012 yılını da resmi olarak denetimli, fiili olarak ise denetimsiz geçirmiş oldu. 

Ancak Maliye Bakanlığı’nın Sayıştay denetimi için gerekli olan mali tabloların, 2013 itibariyle üretileceği ve Sayıştay’a verileceği yönündeki beyanatı; daha raporların mürekkebi kurumadan geçersiz oldu. 

3 YIL DAHA MALİ TABLO HAYAL

Resmi Gazete’de geçen hafta sonu yapılan değişiklikle, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında kurumların bilanço ve mizanlarının Sayıştay’a gönderilmemesinin yolu açıldı. “Kamu İdaresi Hesaplarının Sayıştay’a verilmesi ve muhasebe birimleri ile muhasebe yetkililerinin bildirilmesi hakkında usul ve esaslarda değişiklik yapılması hakkında usul ve esaslar” başlığını içeren yönetmelik değişikliği ile söz konusu düzenleme gerçekleştirildi. Yönetmelikte, istenirse Maliye Bakanlığı tarafından konsolide olarak bu mali bilgilerin Sayıştay’a iletilebileceği kaydedildi. Ancak yetkililer, konsolide olarak aktarılacak bilgilerin kurum bazında mali inceleme yapılmasına olanak sağlamayacağının altını çiziyor. 

Radikal gazetesinin haberine göre, Sayıştay yetkilileri, “Önümüzdeki 3 yılda da, ‘Mali bilgiler gelmediği için Sayıştay görüşü oluşturulamamıştır’ ifadesi içeren raporlar görmeye devam edecek miyiz” sorusuna da, “Edebiliriz. Ama süre azami 3 yıl. Belki daha önce istediğimiz mali bilgileri oluştururlar, o zaman mali tablo ve mizanları öncesinde görmeye başlarız” yanıtını verdi. 

Sayıştay: Tabloları veremiyorlar ama iyi niyetli çalışıyorlar

Düzenlemenin gerekçesi hakkında bilgi veren Sayıştay yetkilileri de, 3 yıl boyunca kamu kurumlarının bilanço ve mizanlarının verilmemesi yönünde bir düzenleme yapıldığını kabul etmekle birlikte; “Ama 3 yıl azami süre. Çalışmaları daha önce tamamlarlarsa daha öncesinden de bize mali bilgiler gelmeye başlar” bilgisini verdi. Şu anda kamu kurumlarının ve Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili iyi niyetli çalıştığını kaydeden Sayıştay yetkilileri, “Kamu kurumlarının mali bilgileri şu anda üretilemiyor. Biz bu konuda çalışmaların hızlandırılması için Maliye ile ortak komisyon kurduk. Bu kapsamda taşınmazlarla ilgili çalışmalar en erken 2014’te bitecek. Biz denetim yapacağız ama sınırlı bir denetim olacak. Yeni sisteme geçilene kadar böyle bir durum olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 12:50
YORUM EKLE